Reklama

Reklama

Tankowiec pod banderą Korei Płn. otoczony przez siły rządowe

Jednostki libijskiej marynarki wojennej i sprzymierzonych z nią milicji otoczyły w poniedziałek w pobliżu portu As-Sidr na wschodzie kraju tankowiec pod banderą Korei Północnej z libijską ropą, załadowaną tam z pominięciem władz w Trypolisie.

Reuters pisze, powołując się na libijskich parlamentarzystów, że tankowiec "Morning Glory" z ropą wartą 30 milionów USD jest eskortowany do portu kontrolowanego przez rząd centralny. Potwierdza to libijska Państwowa Spółka Naftowa (NOC). Jednak rzecznik rebeliantów we wschodniej Libii natychmiast zaprzeczył, jakoby siły rządowe przejęły kontrolę nad tą jednostką.

Reklama

Wcześniej w poniedziałek z Trypolisu nadeszły informacje, że Powszechny Kongres Narodowy (parlament Libii) zarządził powołanie formacji wojskowej, która ma zakończyć podjętą przez rebeliantów okupację portów wywozowych ropy.

Rzecznik parlamentu Omar Hmeidan powiedział agencji Reutera, że wydany przez przewodniczącego Kongresu dekret postanawia, iż "operacja wojskowa w celu wykonania tego zadania rozpocznie się w ciągu tygodnia".

Przed ogłoszeniem dekretu została opublikowana informacja, że tankowiec "Morning Glory" zakończył w poniedziałek załadunek ropy w kontrolowanym przez rebeliantów As-Sidr. Władze w Trypolisie ostrzegały, że zaatakują ten tankowiec, jeśli będzie próbował wyjść na pełne morze. As-Sidr jest jednym z trzech portów, które zajęli uzbrojeni zwolennicy autonomii wschodniej Libii, domagający się większego udziału we wpływach z eksportu ropy.

Według Państwowej Spółki Naftowej tankowiec ten, będący własnością armatora saudyjskiego, zawinął do As-Sidr w sobotę.

Konflikt wokół libijskich zasobów ropy wzmaga obawy, że kraj może popaść w chaos lub nawet ulec podziałowi w sytuacji, gdy rząd nie potrafi dojść do porozumienia z rebeliantami, którzy przyczynili się do obalenia w 2011 roku dyktatury Muammara Kadafiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne