Reklama

Reklama

Szokujące szczegóły tortur CIA. Tak działano w Starych Kiejkutach?

Amerykański senat zamierza opublikować raport dotyczący stosowania tortur przez CIA wobec więźniów podejrzanych o terroryzm. Gazeta "Daily Telegraph" opublikowała fragment rozmowy z anonimowym informatorem, który ujawnił szokujące szczegóły traktowania zatrzymanych przez CIA.

Wśród torturowanych był m.in. Chaled Szejk Mohammed, katarski terrorysta, pomysłodawca i główny organizator zamachów na World Trade Center z 11 września 2001 roku.

Reklama

Przypomnijmy, że Katarczyk był przetrzymywany w tajnych więzieniach CIA, z których jedno miało być zlokalizowane w Starych Kiejkutach w Polsce.

Według informatora "Daily Telegraph", wobec zatrzymanych stosowano nie tylko zabroniony przez prawo międzynarodowe waterboarding. Jak twierdzi, w torturowaniu posuwano się dużo dalej. "Nie tylko polewano ich wodą. Przytrzymywano im głowy pod wodą do momentu, kiedy znaleźli się na granicy śmierci" - czytamy. "W trakcie takich przesłuchań cały czas obecny był lekarz, który pilnował, by nie posunięto się za daleko. To była prawdziwa tortura" - dodaje.

Chaled Szejk Mohammed mieli w trakcie przesłuchań usłyszeć cytat z filmu "Pulp Fiction"o treści: "Zrobimy ci z d**y jesień średniowiecza".  

O szczegółach traktowania zatrzymanych w więzieniach CIA opinia publiczna dowie się z raportu amerykańskiego senatu. Ponoć jego treść ma "głęboko zszokować" obywateli Stanów Zjednoczonych.

Senator Dianne Feinstein powiedziała, że dokument ujawni "brutalność, która pozostaje w sprzeczności z zasadami naszego narodu".

AW

Dowiedz się więcej na temat: CIA | tortury

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje