Reklama

Reklama

Szef MSZ Francji: Asad nie może odgrywać roli w transformacji Syrii

Szef francuskiego MSZ Laurent Fabius powiedział w sobotę, że prezydent Syrii Baszar el-Asad nie może odgrywać żadnej roli w przyszłej transformacji politycznej. Wyraził nadzieję, że w najbliższych dniach Rosja wyjaśni swoje zamiary wojskowe w Syrii.

"Asad jest odpowiedzialny za obecny chaos. Gdybyśmy mieli powiedzieć Syryjczykom, że przyszłość będzie z Asadem, narazimy się na porażkę" - oświadczył na konferencji prasowej Fabius, przebywający na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Zapowiedział, że Francja będzie naciskać w najbliższych dniach na wznowienie procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami. Ostrzegł, że ze status quo mogą skorzystać bojownicy Państwa Islamskiego (IS).

Reklama

W zeszłym tygodniu kanclerz Angela Merkel powiedziała, że zakończenie wojny w Syrii wymaga zaangażowania prezydenta Asada. Merkel dodała, że mierząc się z kryzysem migracyjnym, Zachód musi zająć się przyczynami, dla których tysiące ludzi decydują się opuścić własny kraj i wędrować do Europy. Krwawa wojna domowa w Syrii należy do głównych przyczyn tej ludzkiej fali i dlatego zdaniem Merkel trzeba zaprosić do rozmów znienawidzonego przez Zachód Asada - informowała niemiecka prasa.

Zobacz też:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje