Reklama

Reklama

Szef MSZ Austrii przeciwny dalszym negocjacjom UE z Turcją

Szef austriackiej dyplomacji jest przeciwny otwarciu kolejnych rozdziałów w negocjacjach o przystąpieniu Turcji do UE. "Nie ma warunków do dalszych rozmów" - powiedział Sebastian Kurz w wywiadzie dla austriackiego dziennika "Kurier" (wydanie niedzielne).

Otwarcie nowych rozdziałów w negocjacjach członkowskich z Turcją oraz zniesienie wiz dla obywateli tego kraju to ustępstwa, jakie uzyskała Ankara w zamian za współpracę z Unią i pomoc w zahamowaniu nielegalnej imigracji przez Morze Egejskie do Grecji. Zgodnie z planem uzgodnionym w marcu Turcja przyjmuje z powrotem wszystkich nielegalnych imigrantów, którzy przedostają się na greckie wyspy. W zamian UE ma przyjmować uchodźców syryjskich bezpośrednio z obozów w Turcji.

"Nie ma warunków do dalszych negocjacji"

"Turcja nie spełnia kryteriów zniesienia obowiązku wizowego. Nie ma także warunków do dalszych negocjacji akcesyjnych" - stwierdził Kurz.

Reklama

Sebastian Kurz powiedział także, że podczas wrześniowego szczytu UE kanclerz Austrii Christian Kern będzie próbował przekonać pozostałych przywódców państw i rządów, że zerwanie negocjacji akcesyjnych z Turcją będzie właściwym krokiem.

"Należy zerwać negocjacje o przystąpieniu Turcji do UE, ponieważ ze względu na wydarzenia polityczne oraz dysproporcje gospodarcze Turcja jeszcze przez dziesięciolecia nie będzie dobrym kandydatem" - oświadczył w czwartek Kern w rozmowie z austriackim nadawcą ORF.

"Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Negocjacje akcesyjne są obecnie niczym więcej niż fikcją" - podkreślił.

Dodał, że chodzi nie tylko o oskarżanego o autorytarne tendencje prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i "wszystkie problematyczne demokratyczno-polityczne wydarzenia (w tym kraju), ale przede wszystkim o dysproporcje gospodarcze".

Kryzys migracyjny

Szef austriackiej dyplomacji jest przekonany, że problem z napływem uchodźców do Europy Unia będzie musiała rozwiązać sama, gdyż umowa między UE a Turcją o readmisji migrantów nie zostanie dotrzymana.

"Nielegalni imigranci muszą zostać zatrzymani na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej" - stwierdził Kurz. Potrzebne więc będą do tego - jak pokreślił -  unijne straże: graniczna i wybrzeża.

Pucz w Turcji

Reakcja tureckich władz na próbę zamachu stanu z 15 lipca spotkała się z krytyką w UE. W Turcji przeprowadzono czystki na bezprecedensową skalę, a przedstawiciele władz, w tym prezydent Erdogan, otwarcie mówią o możliwości przywrócenia kary śmierci. Szef KE Jean-Claude Juncker ostrzegł w jednym z wywiadów, że jeśli władze w Ankarze przywrócą karę śmierci, negocjacje akcesyjne UE z Turcją zostaną natychmiast wstrzymane.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama