Reklama

Reklama

Szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów chce odwołania wizyty Andrzeja Dudy

Eliot L. Engel, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów, chce odwołania wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. "Zaproszenie Andrzeja Dudy przez Donalda Trumpa to kolejny dowód na to, że prezydent USA jest zauroczony liderami wykazującymi tendencje autokratyczne" - stwierdził w oświadczeniu opublikowanym na stronie kierowanej przez siebie komisji.

Oświadczenie Eliota L. Engela w sprawie "zgłoszonej wizyty polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu" opublikowane zostało z datą czwartkową (18 czerwca).

"Zaproszenie prezydenta Trumpa dla polskiego prezydenta Dudy do odwiedzenia Białego Domu w przyszłym tygodniu jest kolejnym przykładem jego zauroczenia liderami, którzy wykazują tendencje autokratyczne. Podczas gdy Polska jest bliskim i cenionym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, prezydent Duda i jego partia Prawo i Sprawiedliwość podważyli polski wymiar sprawiedliwości, zainstalowali lojalistów partyjnych na wpływowych pozycjach w wojsku i sabotowali niezależne media" - czytamy.

Reklama

W oświadczeniu amerykańskiego polityka znalazło się również odniesienie do stosunku rządzących wobec społeczności LGBT.

"Prezydent Duda i jego partia promują przerażające, homofobiczne i skierowane przeciw LGBTQ stereotypy, które są sprzeczne z prawami człowieka i wartościami, do których Ameryka powinna dążyć".

Engel zwraca także uwagę na sytuację związaną z pandemią koronawirusa oraz wyborami prezydenckimi w Polsce.

"Taka wizyta w środku globalnej pandemii - zaledwie jedenaście dni przed wyborami prezydenckimi w Polsce (przypomnijmy jednak, że do spotkania polskiego prezydenta z przywódcą USA ma dojść cztery dni przed wyborami, 24 czerwca - przyp. red.), w których kandydatem jest prezydent Duda - jest wysoce nieodpowiednia" - zaznacza.

W wystosowanym oświadczeniu Engel wzywa Donalda Trumpa do natychmiastowego odwołania spotkania. Pismo w całości dostępne jest TUTAJ

Tematy spotkania

Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem zaplanowano na środę, 24 czerwca, kilka dni wyborami prezydenckimi w Polsce, które odbędą się w niedzielę, 28 czerwca.

Jak zapowiedział Duda, wśród tematów, które zostaną na nim poruszone, będą m.in. obronność i współpraca handlowa. Omówione mają zostać również plany USA związane z relokacją wojsk oraz kwestia wykorzystania energii nuklearnej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama