Reklama

Reklama

Szczur wykrywaczem min. Za swoją pracę otrzymał medal

Wielkoszczur gambijski o wdzięcznym imieniu Magawa został uhonorowany prestiżowym złotym medalem za swoją pracę - zajmuje się wykrywaniem min w Kambodży.

Podczas swojej kariery Magawa wykrył nosem 39 min lądowych oraz 28 innych niewybuchów. Teraz brytyjska charytatywna organizacja weterynaryjna przyznała mu złoty medal "za poświęcenie w ratowaniu ludzkiego życia poprzez pomoc w oczyszczaniu Kambodży ze śmiertelnie groźnych min".

Reklama

Takim medalem nagrodzono do tej pory 30 zwierząt, ale Magawa jest w tym gronie pierwszym szczurem.

Ma siedem lat i został wyszkolony w ośrodku Apopo w Tanzanii, należącym do belgijskiej organizacji pozarządowej. - Ten medal to dla nas zaszczyt - oświadczył cytowany przez BBC szef ośrodka Christophe Cox.

Jak działa Magawa?

Magawa waży 1,2 kg i ma 70 cm długości. Jest znacznie większy od innych wielkoszczurów gambijskich, a mimo to wciąż wystarczająco mały i lekki, by bezpiecznie poruszać się po naszpikowanych minami polach. Jego nos wyczuwa chemiczne komponenty materiałów wybuchowych. Kiedy taki znajdzie, zaczyna drapać powierzchnię ziemi i w ten sposób alarmuje towarzyszącego mu człowieka.

Magawa jest w stanie przeszukać pole wielkości kortu tenisowego w ciągu 20 minut. Człowiekowi uzbrojonemu w wykrywacz metalu zajęłoby to cztery godziny.

Co ciekawe, Magawa pracuje jedynie przez pół godziny o poranku. Już wkrótce jednak ma przejść na emeryturę.

W Kambodży - jak się szacuje - zalega w ziemi nawet do sześciu mln min. Są pozostałością po wojnie z lat 70. i 80. ubiegłego wieku.

Joanna Potocka

Czytaj też na stronie RMF24.pl. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy