Reklama

Reklama

Syria: Samolot sił rządowych zestrzelony na zachodzie kraju

Dżihadystyczne ugrupowanie Hajat Tahrir asz Szam (HTS) poinformowało w środę, że wcześniej tego dnia jego bojownicy zestrzelili samolot syryjskich sił rządowych, Suchoj Su-22, w prowincji Idlib na zachodzie kraju.

W oświadczeniu opublikowanym na komunikatorze Telegram dżihadyści przekazali, że maszyna została trafiona w pobliżu miejscowości Al-Tamanah na południu prowincji.

Reklama

O zestrzeleniu samolotu sił rządowych informowało wcześniej opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Popierająca zbrojną syryjską opozycję stacja telewizyjna Orient podała zaś, że samolot został trafiony w pobliżu Chan Szajchun, kontrolowanego przez rebeliantów miasta, do którego zbliżały się siły rządowe. Chan Szajchun i Al-Tamanah dzieli odległość około 7 km.

Syryjskie media państwowe jak dotąd nie odniosły się do tej sprawy.

Wzrost przemocy w tej części kraju

Rządowa ofensywa na Chan Szajchun ma na celu okrążenie ostatniej rebelianckiej enklawy w sąsiedniej prowincji Hama. Na tym terytorium znajdują się m.in. miejscowości Murak, Kafr Zita i Al-Latamina.

Według zarówno rebeliantów, jak i mediów państwowych wspierane przez Rosję siły rządowe zdobyły kontrolę nad nowymi pozycjami położonymi na zachód od Chan Szajchun. W ocenie Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka rządowe oddziały znajdują się obecnie w odległości ok. 4 km od miasta.

4 kwietnia 2017 roku w tym mieście przeprowadzono atak z użyciem sarinu. Dochodzenie ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) wykazało, że za uwolnienie śmiercionośnego gazu odpowiada rząd Syrii. Ten odrzuca oskarżenia.

Północno-zachodnia część Idlibu wchodzi w skład ostatniego terytorium kontrolowanego przez przeciwników syryjskiego reżimu. Do sprawujących tam władzę rebelianckich ugrupowań należy m.in. HTS (dawniej Front al-Nusra) oraz milicje wspierane przez Turcję.

ONZ ostrzega, że wzrost przemocy w tej części kraju zagraża życiu milionów cywilów. Od końca kwietnia tego roku zginęło ich tam ponad 500. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje