Reklama

Reklama

Syria: Rosyjskie naloty planowano od miesięcy

- Rosyjskie naloty w Syrii były planowane od miesięcy; będą skuteczne, bo są koordynowane z syryjską armią - powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim, cytowany przez syryjską państwową agencję prasową SANA.

- Nie ulega wątpliwości, że Rosja wygra tę walkę - oświadczył minister Mualim w wywiadzie dla nadającej z Libanu panarabskiej telewizji satelitarnej Al-Majadin.

 - Nie mam żadnych wątpliwości, a powód tego jest prosty - Rosja koordynuje działania z Syryjską Armią Arabską, która jest jedyną siłą w Syrii walczącą z terroryzmem - powiedział Mualim.

Dodał, że Rosja zorganizowała w Iraku, z udziałem Syrii i Iranu, ośrodek do koordynacji działań i wymiany informacji.

Jeszcze przed rozpoczęciem przez Rosję nalotów w Syrii rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow informował, że w koordynacji działań krajów walczących z dżihadystami pomoże organizowane w Bagdadzie centrum wymiany informacji. Danymi miały się dzielić Rosja, Irak, Syria i Iran.

Reklama

Już przemawiając w miniony piątek na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, szef syryjskiej dyplomacji zaznaczył, że ataki z powietrza są bezużyteczne, jeśli nie są przeprowadzane w koordynacji z syryjską armią.

Naloty od 30 września

W minionym tygodniu rosyjskie siły powietrzne rozpoczęły ataki w Syrii. Moskwa tłumaczy, że rozpoczęte 30 września naloty są wymierzone w dżihadystów Państwa Islamskiego (IS) i w inne grupy, np. powiązane z Al-Kaidą. Koalicja pod wodzą USA, która od roku atakuje z powietrza cele IS w Syrii i Iraku, zarzuca Rosji atakowanie opozycji syryjskiej, walczącej o obalenie wspieranego przez Rosję reżimu prezydenta Baszara el-Asada. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama