Reklama

Reklama

Święconą wodą w Lenina. Artyści aresztowani

Dwóch rosyjskich artystów zostało aresztowanych po tym, jak oblało Mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym w Moskwie wodą święconą, krzycząc "powstań i odejdź" - informuje Agencja AFP.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek. Oleg Basow i Jewgienij Awiłow zostali zatrzymani i przewiezieni do aresztu. Obecnie oczekują na proces. Za drobny akty chuligański, według rosyjskiego prawa, grozi im 15 dni pozbawienia wolności.

Reklama

Rzecznik moskiewskiej policji nie skomentował zatrzymania mężczyzn, stwierdzając, że nie ma żadnych informacji w tej sprawie.

Basow i Awiłow są członkami grupy artystycznej "Blue Rider". Na filmiku ze zdarzenia, zamieszczonym w sieci, widzimy jak przekraczają barierki oddzielające mauzoleum od zwiedzających, a następnie polewają budynek wodą święconą znajdującą się w pięciolitrowych baniakach. Na butlach namalowano czarne krzyże.

Zanim wpadli w ręce stróżów prawa parokrotnie zdążyli wykrzyczeć "powstań i odejdź".

Rzecznik grupy "Blue Rider" Irina Dumickaja powiedziała, że akcję zorganizowano "w celu obalenia mitu wiecznie żywego Lenina, próbując wskrzesić go, niczym Łazarza, w dniu święta Objawienia Pańskiego".

Spoczywające w mauzoleum ciało Lenina dzieli Rosjan. Wielu z nich domaga się usunięcia zwłok radzieckiego przywódcy, ale sprzeciwiają się temu obrońcy komunizmu.

Według przeprowadzonego w 2012 roku badania opinii publicznej, co czwarty Rosjanin przyznał, że ciało Lenina powinno pozostać w mauzoleum, 53 proc. opowiedziało się za jego skremowaniem.

Ostatni opublikowany sondaż ujawnił jednak, że 51 proc. Rosjan pozytywnie ocenia rolę Lenina w historii kraju.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy