Reklama

Reklama

Stoltenberg alarmuje: Liczba cyberataków na NATO wzrosła o 60 proc.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek w wywiadzie dla "Die Welt", że liczba cyberataków przeciwko Sojuszowi była w 2016 roku o 60 proc. większa niż rok wcześniej. Za większością tych ataków stały - zdaniem ekspertów - inne państwa.

"Z naszej najnowszej statystyki wynika, że w roku ubiegłym dochodziło miesięcznie do średnio 500 ataków na instalacje NATO, które wymagały poważnej interwencji naszych ekspertów" - powiedział Stoltenberg. "To wzrost o 60 proc. w porównaniu z rokiem 2015" - zaznaczył szef NATO.

Reklama

"Ze względu na skalę środków użytych do ataków musiały to być instytucje państwowe innych krajów, a nie prywatni hakerzy" - ocenił Stoltenberg. 

Groźba politycznych manipulacji

Sekretarz generalny NATO zwrócił uwagę na groźbę politycznych manipulacji. "NATO otrzymało raporty od niektórych krajów członkowskich, które obawiają się cyberataków podczas wyborów, co mogłoby zagrozić demokracji" - powiedział.

Sojusz dysponuje zespołami interwencyjnymi, które w przypadku zagrożenia będą wspierać kraje NATO, pomagając im w lepszej ochronie sieci internetowej.

"USA czują się nadal zobowiązane wobec NATO"

Odnosząc się do wypowiedzi prezydenta elekta Donalda Trumpa o NATO, Stoltenberg wyraził "absolutną pewność", że republikański polityk będzie akceptował bez żadnych ograniczeń gwarancje bezpieczeństwa Sojuszu. "Przeprowadziłem rozmowę telefoniczną z Trumpem, który wyjaśnił, że USA czują się nadal zobowiązane wobec NATO" - powiedział Stoltenberg w rozmowie z "Die Welt".

Z Berlina Jacek Lepiarz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy