Reklama

Reklama

Sto tysięcy małżeństw według prawa szariatu w Wielkiej Brytanii

Według informacji brytyjskiego rządu, co najmniej sto tysięcy par na Wyspach żyje w związkach zawartych wyłącznie na zasadach szariatu - czyli prawa koranicznego. Eksperci rządowi w Londynie wyrazili obawy o status prawny kobiet w nieformalnych małżeństwach islamskich. Ostrzegli przed szerzeniem się w kraju utajonej poligamii.

Małżeństwa szariackie zawierają coraz częściej ludzie młodzi, urodzeni już i wychowani w Europie. Wszelkie konflikty małżeńskie i rozwody podlegają w nich orzeczeniom "rady", czyli nieformalnego sądu szariackiego, który nie gwarantuje kobiecie równych praw. 

Reklama

Szariat zezwala na przykład mężom na stosowanie przymusu fizycznego, a od żon wymaga posłuszeństwa łamiącego normy swobód jednostki w ujęciu brytyjskiego prawa.

Islamskie sądy odbierają przeważnie rozwódkom prawa rodzicielskie, szariat zezwala ponadto na wielożeństwo i z tych powodów brytyjskie prawo nie uznaje islamskich zasad małżeństwa.

W marcu minister spraw wewnętrznych Theresa May zarządziła przegląd działalności muzułmańskich "rad", czyli de facto sądów. "Wiemy o nich dość, aby rozumieć, że mamy z nimi problem, ale nie dość, by ocenić jak wielki" - mówiła Theresa May. Ostatnie doniesienia rządowych ekspertów pokazują, że jego skala jest bardzo duża.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje