Reklama

Reklama

Spotkanie Donalda Tuska z Angelą Merkel w sprawie Brexitu

​Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotyka się w czwartek wieczorem w Mesebergu pod Berlinem z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. To początek konsultacji szefa Rady z przywódcami unijnych krajów przed wrześniowym szczytem poświęconym konsekwencjom Brexitu.

Nieformalne spotkanie unijnych przywódców zaplanowano na 16 września w Bratysławie. Tematem ma być przyszłość Unii Europejskiej po referendum na Wyspach, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem ze Wspólnoty. 

Dyskusja o przyszłości Unii została już rozpoczęta na nieformalnym szczycie pod koniec czerwca. Wtedy przywódcy 27 krajów ustalili, że zmiany w działaniu Unii są niezbędne, ale nie będzie na razie zmian traktatów w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii. Przeważyło też stanowisko, że o reformach Unii można rozmawiać tylko w gronie 27 krajów, a nie w mniejszych grupach. 

Reklama

Oprócz rozmów z niemiecką kanclerz przed nieformalnym szczytem w Bratysławie, szef Rady ma już zaplanowane spotkania z prezydentem Francji, przywódcami Luksemburga, Irlandii, krajów bałtyckich, Węgier, a także Szwecji, Malty i Hiszpanii. Donald Tusk spotka się także z brytyjską premier, ale nieformalny szczyt w Bratysławie odbędzie się w gronie przywódców 27 krajów, bez Wielkiej Brytanii.

Dowiedz się więcej na temat: brexit

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy