Reklama

Reklama

Sondaże: Rosjanie, pomimo biedy, wolą system autorytarny

Rosyjskie społeczeństwo woli system "stosunkowo autorytarny". Wynika tak z badania przeprowadzonego przez niemiecką Fundację Friedricha Naumanna i Fundację Borysa Niemcowa - informuje portal newsru.com.

Respondentom zadano pytania dotyczące życia w Rosji oraz ich oczekiwań co do przyszłości. 

Reklama

W odniesieniu do bezpieczeństwa i ochrony prywatności, dwie trzecie respondentów stwierdziło, że "ze względu na bezpieczeństwo państwa nie ma nic przeciwko zbieraniu jakichkolwiek danych osobowych obywateli." Z kolei prawie 54 procent wyraziło wręcz pewność co do do tego, że państwo może łamać prawo w imię walki z terroryzmem.

Niemal trzy czwarte respondentów wskazało jednocześnie, że zarabia mniej niż 415 euro miesięcznie (około 1780 zł). Kwota ta, jak zauważa newsru.com, "wyjaśnia, dlaczego większość Rosjan chęć powrotu do gospodarki planowej". Jednocześnie, jak podkreśla gazeta, "prawie 70 procent Rosjan boi się, że w ciągu najbliższych kilku lat straci pracę". 

W lutym 2016 roku eksperci odnotowali wzrost tendencji autokratycznych w Rosji. Ich zdaniem polityka wewnętrzna w Rosji jest oparta na metodach autorytarnych, w tym na wywieraniu presji na sektor prywatny, niezależne media i organizacje pozarządowe. Próbując skonsolidować władzę i wzmocnić kontrolę nad elitami, prezydent Władimir Putin "bardziej przypomina króla niż prezydenta".

W 2014 roku badanie przeprowadzone przez instytut VTsIOM pokazało, że większość Rosjan (71 proc.) jest gotowa poświęcić demokrację i wolności osobiste w celu zachowania stabilności i porządku w kraju.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama