Reklama

Reklama

Solidaryzują się z Palestyńczykami. Manifestacje w Europie

Tysiące demonstrantów w różnych miastach Europy zebrały się, by manifestować solidarność z Palestyńczykami. Od niemal tygodnia trwa wymiana ognia między Izraelem i Hamasem, najkrwawsza od poprzedniej eskalacji konfliktu w 2014 r.

Kilka tysięcy osób w sobotę demonstrowało solidarność z Palestyńczykami w Berlinie, zaś w licznych miastach Francji zebrało się łącznie ponad 20 tys. osób. W Atenach protesty zostały rozgonione przez policję za pomocą armatek wodnych. 

Gwałtowny charakter

Jak podaje agencja AFP, demonstracje w Berlinie i innych niemieckich miastach przybrały gwałtowny charakter; doszło do starć z policją i zatrzymań najbardziej agresywnych protestujących. Według policji, w największej z trzech berlińskich demonstracji tego dnia uczestniczyło ponad 3,5 tys. osób.

Manifestacje solidarności z Palestyńczykami odbyły się też w sobotę w wielu miastach Francji. W Paryżu według danych MSW zgromadziło się ok. 2,5-3,5 tys. demonstrantów, zanim protest - zakazany ze względu na obostrzenia koronawirusowe - nie został rozpędzony przez siły porządkowe za pomocą gazu łzawiącego.

Reklama

Francuskie władze szacują, że w całym kraju łącznie tego dnia odbyło się 60 demonstracji, liczących razem 22 tys. uczestników. Poza Paryżem największy tłum zjawił się w Strasburgu - 4 tys. oraz Marsylii - 1,5 tys. Aresztowano 51 osób, z czego 44 w Paryżu. Ponad 300 innych otrzymało mandaty.

Spłonęła flaga Izraela

Wiele tysięcy manifestantów maszerowało również w Londynie, wznosząc hasła "wyzwolenia Palestyny" i "końca okupacji". Przynajmniej jeden z uczestników spalił izraelską flagę.

Niespokojny przebieg miały protesty pod ambasadą Izraela w Atenach. Placówka została otoczona kordonem ochronnym przez policję, która rozpędziła setki demonstrantów za pomocą gazu łzawiącego i armatek wodnych. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama