Reklama

Reklama

Śnieżyce w Niemczech. Zakłócenia na kolei, na drogach ponad 200 wypadków

Zima daje o sobie znać także w Niemczech. Burze śnieżne i silne wiatry szaleją w północnej i zachodniej części kraju. Od soboty doszło do ponad 200 wypadków drogowych, występują też zakłócenia w ruchu kolejowym. Według policji 28 osób odniosło obrażenia na oblodzonych drogach na zachodzie kraju. Synoptycy ostrzegają.

Koleje niemieckie poinformowały, że główne trasy między Hamburgiem i Hanowerem, Berlinem i w kierunku zachodnim zostały odwołane z powodu zasp śnieżnych piętrzących się na torach i liniach energetycznych. Odwołano również część połączeń kolejowych na wschodzie, chociaż większość śniegu spadła na północnym-zachodzie kraju - informuje agencja AP.

Reklama

Policja w Nadrenii Północnej-Westfalii poinformowała w niedzielę rano, że od sobotniego popołudnia naliczyła 222 wypadki drogowe spowodowane złymi warunkami pogodowymi. Służby podały, że dwie spośród 26 osób odniosły poważne obrażenia.

Tyle śniegu, że nie da się przejechać

W zachodnim mieście Monastyr na ulicach było tak dużo śniegu, że z trudem poruszały się po nich samochody, w tym karetki pogotowia. 

Spadło ponad 30 cm białego puchu, a w niektórych miejscach nawet do jednego metra, przy czym jeszcze więcej opadów jest spodziewanych w ciągu dnia w niedzielę.

"Nadzwyczajne nadejście zimy"

Niemieckie służby meteorologiczne DWD mówią o "nadzwyczajnym nadejściu zimy" - zwraca uwagę Deutsche Welle. "Ostrzeżenia przed śliskimi drogami, opadami śniegu i zaspami wydano dla całej Dolnej Saksonii, regionów Nadrenii Północnej-Westfalii, Hesji, Nadrenii-Palatynatu, Turyngii, Saksonii i Saksonii-Anhalt" - czytamy. Służby meteorologiczne apelują do mieszkańców o unikanie podróży i szczególnie ostrożną jazdę.

Do niedzieli wieczór meteorolodzy spodziewają się obfitych opadów śniegu, nawet do 40 cm. Możliwe są też ponadmetrowe zaspy śnieżne. Synoptycy alarmują, że drzewa mogą się zawalić pod ciężarem śniegu, a drogi i tory kolejowe stać się nieprzejezdne. W wielu miastach wstrzymano już ruch autobusowy i tramwajowy.

Opady tak szybko nie ustaną. Również w nocy z niedzieli na poniedziałek DWD ostrzega przed opadami śniegu i ekstremalnymi zaspami w centralnej części Niemiec - podaje Deutsche Welle.

Na południu pył znad Sahary

Na południu Niemiec aura jest zgoła odmienna. Podczas gdy zimne powietrze arktyczne dominuje centrum Niemiec, obszary niskiego ciśnienia nad Europą Zachodnią kierują bardzo łagodne powietrze do Bawarii i Badenii-Wirtembergii - donosi Deutsche Welle. 

W wielu częściach południowych Niemiec obserwowano rzadkie zjawisko pyłu znad Sahary. Pokrył on miasta charakterystycznym, pomarańczowym i żółtym nalotem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne