Reklama

Reklama

Śmierć George'a Floyda. Większość Amerykanów popiera protesty

Większość Amerykanów popiera protesty, których zarzewiem była śmierć zatrzymanego przez policję w Minneapolis nieuzbrojonego Afroamerykanina. Jak wynika z sondażu Reuters/Ipsos badani krytycznie oceniają reakcję prezydenta Donalda Trumpa na protesty.

Przeprowadzony w poniedziałek i wtorek (1 i 2 czerwca) sondaż opinii publicznej wykazał, że 64 proc. dorosłych Amerykanów z "życzliwością" odniosło się do uczestników protestów, 27 proc. jest im przeciwna, a 9 proc. nie miało zdania na ich temat.

Nie zgadzają się z Trumpem

Reklama

Ponad 55 proc. ankietowanych Amerykanów nie poparło sposobu, w jaki Donald Trump próbuje radzić sobie z protestami. 40 proc. "zdecydowanie" nie zaaprobowała jego postępowania. 

Z aprobatą prezydent USA spotkał się u jednej trzeciej badanych, jest to jednak niższy odsetek od 39 proc. Amerykanów akceptujących jego prezydenturę.

Pogłębiony kryzys

W opinii mniej niż jednej czwartej Amerykanów biorących udział w sondażu, przemoc wobec protestujących była właściwą reakcją władz. Ich zdaniem towarzyszące demonstracjom niszczenie mienia podważyło wiarygodność demonstrantów i całego protestu.

Badani są zdania, że protesty pogłębiły poczucie kryzysu w kraju przytłoczonym pandemią koronawirusa i przyczynią się do spowolnienia gospodarki.

Ryzyko polityczne

Wyniki sondażu wskazują, zdaniem badaczy, na ryzyko polityczne Donalda Trumpa, który przyjął twarde stanowisko wobec protestów i zapowiedział wprowadzenie armii dla ich stłumienia, zwiększając tym samym szanse Joe Bidena, kandydata demokratów w jesiennych wyborach prezydenckich.

Odrębny sondaż Reuters/Ipsos odnotował przewagę Bidena nad Trumpem wśród zarejestrowanych wyborców. Wzrosła do 10 pkt proc., co stanowi największy odsetek od początku kwietnia, kiedy to były wiceprezydent stał się prawdopodobnym kandydatem swej partii.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje