Reklama

Reklama

Słowacja przeciw zamiarowi oddalenia jej skargi w sprawie kwot migrantów

Słowacki rząd sprzeciwił się wydanemu w środę oświadczeniu rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE Yvesa Bota, iż skarga Słowacji i Węgier na obowiązkową relokację uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech powinna zostać oddalona.

Bot odrzucił większość argumentów proceduralnych przedstawionych przez Bratysławę i Budapeszt i uznał, że program relokacji jest odpowiedni. "Zaskarżona decyzja automatycznie pomaga zdjąć znaczną presję z systemów azylowych Włoch i Grecji po kryzysie migracyjnym z lata 2015 roku i (...) dlatego jest stosowna do osiągnięcia zamierzonego celu" - oznajmił.  

"Słowacja jest przeciwna kwotom i zawsze będzie przeciw nim. Będziemy się natomiast starali znaleźć rozwiązanie, które umożliwi zmniejszenie strumieni migracyjnych do Unii Europejskiej" - napisał na swym profilu na Facebooku słowacki minister spraw wewnętrznych Robert Kaliniak.  

Reklama

Według niego obecna sytuacja nie jest żadnym "nagłym" kryzysem migracyjnym, ale stanowi efekt "działalności niektórych państw europejskich" w Libii i Syrii. Kaliniak dodał, że "system obowiązkowych kwot jest całkowicie nieskuteczny".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje