Reklama

Reklama

Słowacja: Magdalena K. zostanie wydana Polsce

Sąd Okręgowy w Bańskiej Bystrzycy zgodził się na wykonanie europejskiego nakazu aresztowania wobec 32-letniej Magdaleny K. Kobieta była poszukiwana czerwoną notą Interpolu za kierowanie bojówką pseudokibiców Cracovii.

O decyzji sądu w Bańskiej Bystrzycy poinformowała Prokuratura Krajowa. Europejski Nakaz Aresztowania wydany za Magdaleną K. był konsekwencją śledztwa Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.

Wnioskowała o azyl polityczny

Reklama

"Sąd zgodził się na wykonanie Europejskiego Nakazu Aresztowania i odrzucił wniosek Magdaleny K. o udzielenie jej azylu politycznego. Kobieta była poszukiwana czerwoną notą Interpolu i ENA. Została zatrzymana 28 marca 2020 r. na terenie Słowacji. Od tego czasu trwa procedura wydania jej do Polski" - podała PK.

Prokuratura Krajowa przekazała, że Magdalena K., wnioskując o azyl, przekonywała, że w Polsce naruszane są zasady praworządności i nie może liczyć na sprawiedliwy proces. Podejrzana wcześniej dwukrotnie podejmowała próby uzyskania w Sądzie Okręgowym w Krakowie listu żelaznego, który umożliwiałby jej odpowiadanie z tzw. wolnej stopy do czasu prawomocnego wyroku. Te wnioski również zostały odrzucone.

Przebywa w słowackim areszcie

Magdalena K. przebywa aktualnie w słowackim areszcie, ale decyzja o jej wydaniu polskiemu wymiarowi sprawiedliwości została utrzymana przez Sąd Najwyższy Republiki Słowacji.

"Sąd podzielił stanowisko prokuratury, która wielokrotnie podkreślała, że zarzuty stawiane podejrzanej dotyczą przestępstw kryminalnych, związanych z kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą, przemytem oraz handlem narkotykami, składaniem fałszywych zeznań i nie mają charakteru politycznego" - podkreśliła Prokuratura Krajowa we wtorkowym komunikacie.

Podejrzana o kierowanie gangiem kiboli

Prokuratura podała, że grupa przestępcza kierowana przez Magdalenę K. złożona była z członków bojówek pseudokibiców klubu Cracovia. Kobieta zarządzała kilkudziesięcioosobową grupą, która handlowała m.in. marihuaną i kokainą.

"Grupa dopuszczała się również czynów przeciwko życiu i zdrowiu, często z użyciem niebezpiecznych narzędzi, jak noże i maczety. W ten sposób atakowali oni pseudokibiców jednego z krakowskich i łódzkich klubów piłkarskich. Ich działalność charakteryzowała się wysokim stopniem zorganizowania i podległości służbowej" - przekazała PK.

Gang Magdaleny K. przemycił - według śledczych - z Holandii do Polski 5,5 tony marihuany wartej 88 mln zł oraz 120 kg kokainy wartej około 4,3 mln euro. 

Kobieta pod koniec lutego została zatrzymana w miejscowości Zwoleń na Słowacji. Była poszukiwana od 2018 r., kiedy w Polsce wydano za nią list gończy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje