Reklama

Reklama

Śledztwo w sprawie zabójstwa Jasera Arafata zostało umorzone

Z powodu braku "wystarczających dowodów" francuskie władze umorzyły śledztwo w sprawie zabójstwa byłego palestyńskiego przywódcy Jasera Arafata - poinformowali w środę przedstawiciele prokuratury i wdowy po Arafacie.

"Śledztwa nie wykazały, by Arafat został śmiertelnie otruty polonem 210 i "nie ma wystarczających dowodów na udział osób trzecich, które mogły dokonać zamachu na jego życie" -  przekazała prokuratura w Nanterre. O umorzeniu poinformował również adwokat wdowy po Arafacie, Suhy, według której Arafat zmarł w wyniku "politycznego mordu".   

Reklama

Francuscy sędziowie zajmowali się tą sprawą od sierpnia 2012 roku po skardze wdowy, gdy na osobistych rzeczach jej męża odkryto ślady radioaktywnego polonu. W następstwie tych domysłów pod koniec listopada 2012 roku w Ramallah przeprowadzono ekshumację Arafata. 

Szczątki były badane niezależnie przez ekspertów francuskich, rosyjskich i szwajcarskich. Eksperci wyznaczeni przez francuskich sędziów dwa razy wykluczyli hipotezę o otruciu, tłumacząc, że obecność radonu w środowisku naturalnym wyjaśnia znaczne ilości polonu w szczątkach palestyńskiego przywódcy.   

Arafat zmarł 11 listopada 2004 roku we francuskim szpitalu wojskowym w Clamart po trwającej miesiąc chorobie. 

W październiku zaczął uskarżać się na nudności i bóle żołądka. Gdy palestyńscy, egipscy i jordańscy lekarze okazali się bezradni wobec pogarszającego się stanu chorego, Arafat został przetransportowany na leczenie do Francji. Oficjalnie podawaną przyczyną śmierci był udar, ale francuscy lekarze nie byli w stanie określić wówczas źródeł choroby i nie przeprowadzono autopsji.   

Arafat stał na czele Organizacji Wyzwolenia Palestyny ponad trzy dekady, a w 1996 roku został wybrany na prezydenta Autonomii Palestyńskiej. Za największą zasługę Arafata Palestyńczycy uznają to, że ich przywódca zmusił społeczność międzynarodową, by zajęła się sprawą palestyńską.  

Dowiedz się więcej na temat: Jaser Arafat | Francja | Palestyna | śledztwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy