Reklama

Reklama

Schulz: Polska jednym z filarów UE

Polska jest jednym z filarów integracji europejskiej - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz po poniedziałkowym spotkaniu w Brukseli z szefową polskiego rządu Ewą Kopacz, której pogratulował wyboru na stanowisko premiera.

- Dla nas w Parlamencie Europejskim Polska nie jest nowym krajem UE, bo podziału na starych i nowych członków już nie ma. Polska jest jednym z filarów integracji europejskiej - oświadczył Schulz na konferencji prasowej po spotkaniu.

Reklama

Poinformował, że ich rozmowy dotyczyły m.in. bezpieczeństwa UE i sytuacji na Ukrainie oraz przyszłości tego kraju. 

- Rozmawialiśmy o tym, co musimy zrobić z gospodarczego, politycznego i wojskowego punktu widzenia, aby ustabilizować Ukrainę - powiedział Schulz.

- Byliśmy zgodni, że UE w sprawie Ukrainy musi mówić jednym głosem - podkreśliła z kolei polska premier.

Ewa Kopacz pogratulowała Schulzowi wyboru na stanowisko przewodniczącego PE. - To już druga kadencja na tej funkcji - zauważyła. Pogratulowała również PE ratyfikowania umowy stowarzyszeniowe UE-Ukraina. 

Kopacz i Schulz dyskutowali też o współpracy między polskim rządem a europarlamentem "na długie lata", jak wyraziła się Kopacz.

Polska premier podziękowała przewodniczącemu PE za wysiłki, które włożył podczas ostatnich negocjacji dotyczących budżetu UE na lata 2014-2020. Jak oceniła, wysiłki Schultza przełożyły się na "historyczny dla Polski budżet".

Jak zauważyła Kopacz, PE jest tą instytucją Unii Europejskiej, która pochodzi z bezpośredniego wyboru, a przez to ma "mocny mandat w podejmowaniu decyzji". Kopacz zaprosiła Schulza do Warszawy. 

Instytucje UE w Brukseli są celem pierwszej zagranicznej wizyty polskiej premier.

Dowiedz się więcej na temat: Martin Schulz | Ewa Kopacz | Parlament Europejski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne