Reklama

Reklama

Sąsiad Polski bierze z nas przykład. Też chcą 500+

Posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) poinformowali w poniedziałek, że zgłosili w Sejmie propozycję, by - na wzór Polski - państwo wypłacało co miesiąc świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie.

Świadczenie miałoby wynosić 120 euro miesięcznie na jedno dziecko.

"Byłoby to realne wsparcie, sygnał dla rodzin wychowujących dzieci, że mogą zostać i żyć w tym państwie" - powiedziała na konferencji prasowej starosta sejmowej frakcji AWPL-ZChR Rita Tamaszuniene.

Posłanka zaznaczyła, że wsparcie rodzin poprzez wypłacanie świadczeń na dzieci zmniejszyłoby też poziom ubóstwa, które jest przyczyną wielu problemów społecznych, takich jak alkoholizm, narkomania, agresja czy poczucie beznadziei.

Przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł Waldemar Tomaszewski podczas konferencji poinformował, że "w Polsce program 500+, realizowany od niespełna roku, już przynosi efekty". Powiedział, że "według danych Banku Światowego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej RP poziom ubóstwa w Polsce zmniejszył się o 48 proc., poziom ubóstwa dzieci - o blisko 100 proc., liczba urodzeń w ciągu 9 miesięcy realizacji programu wzrosła o 16 tys.".

Reklama

AWPL-ZChR szacuje, że na Litwie na świadczenia rodzinne z budżetu potrzeba około 250-300 mln euro rocznie. Jedną z propozycji AWPL-ZChR w sprawie zwiększenia wpływów do budżetu jest opodatkowanie aktywów bankowych, co dałoby dodatkowo około 100 mln euro rocznie.

Propozycje wypłacania świadczeń na dzieci AWPL-ZChR składa po raz drugi. Za pierwszym razem poprawki do istniejącej ustawy nie zaaprobował poprzedni rząd.

Z Wilna Aleksandra Akińczo 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje