Reklama

Reklama

Sarah Palin myślała, że królowa ma najwyższą realną władzę w W. Brytanii

Była republikańska kandydatka na urząd wiceprezydenta USA Sarah Palin w czasie swej kampanii wyborczej w 2008 r. wykazywała jeszcze większą ignorancję niż sądzono wtedy na podstawie jej publicznych wystąpień.

Skalę niewiedzy Palin, zwłaszcza w sprawach międzynarodowych, ukazuje film "Game Change" (Zmiana w grze) wyemitowany w poniedziałek wieczorem w USA przez telewizję HBO.

Film oraz książka Marka Halperina i Johna Heillemana, na podstawie której został zrealizowany, opierają się na relacjach byłych szefów jej kampanii wyborczej: Steve'a Schmidta i Nicole Wallace.

Film pokazuje, jak Schmidt sonduje wiedzę Palin (która ubiegała się o wiceprezydenturę u boku Johna McCaina), wypytując ją na rozmaite tematy i ku swemu zdumieniu dowiaduje się, że kandydatka sądzi, że to królowa Elżbieta II ma najwyższą realną władzę w Wielkiej Brytanii - nie ma pojęcia, że rolę tę pełni premier.

Reklama

Przerażeni doradcy Palin urządzili w sztabie wyborczym sesję sprawdzającą jej znajomość problemów przed debatą telewizyjną z demokratycznym kandydatem na wiceprezydenta Joe Bidenem.

Okazało się z niej, że kandydatka GOP myślała również, że atak terrorystyczny na USA 11 września 2001 r. zorganizował Saddam Husajn i nie orientowała się nawet, czym jest Rezerwa Federalna (Fed), czyli amerykański bank centralny.

Opinii publicznej Palin dała się poznać przed wyborami m.in. z wywiadu dla znanej telewizyjnej dziennikarki Katie Couric. Nie potrafiła w nim odpowiedzieć na pytanie, co to jest "doktryna Busha" (chodzi o uzasadnienie wojen z państwami sponsorującymi terrorystów), a zapytana o stosunki z Rosją odpowiedziała, że zna się na tym, bo "Rosję widać prawie z Alaski". Palin była gubernatorem tego stanu.

W debacie z Bidenem na początku października 2008 r. Palin wypowiadała się swobodnie, popisała się nawet kilkoma trafnymi wypowiedziami i zebrała niezłe oceny od mediów. Na wiecach nagradzano ją często większymi brawami niż 72-letniego McCaina.

Film wyjaśnia, że przygotowując się do debaty, za radą swego personelu, Palin nauczyła się na pamięć podsuniętych jej odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań, które - jak słusznie przewidziano - zostaną zadane.

Film "Game Change" zebrał bardzo dobre recenzje i obejrzało go 3 miliony widzów. Okrasą są znani aktorzy odtwarzający główne role: Julianne Moore jako Palin, Ed Harris jako McCain i Woody Harrelson, który gra Steve'a Schmidta.

Dowiedz się więcej na temat: Sarah Palin | królowa elżbieta II

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje