Reklama

Reklama

Salwy honorowe w całym kraju. Brytyjczycy upamiętniają księcia Filipa

Brytyjskie siły zbrojne upamiętniły w sobotę zmarłego księcia Edynburga, Filipa. Honorowe salwy z dział oddano na lądzie oraz na morzu - informuje agencja Reutera.

Reklama

Filip Mountbatten, książę Edynburga i małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II, zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat. Swoje setne urodziny obchodziłby dokładnie 10 czerwca.

Reklama

Już wczoraj pod bramami Pałacu Buckingham pojawiły się tłumy ludzi chcących oddać hołd zmarłemu księciu. Dziś postać Filipa uhonorowały brytyjskie siły zbrojne - w południe w całym kraju można było usłyszeć salwy honorowe z dział. W akcję upamiętnienia męża Elżbiety II włączyły się jednostki wojskowe m.in. z Londynu, Edynburga, Cardiff i Belfastu. 

Strzały oddano także w Gibraltarze oraz na niektórych okrętach wojennych brytyjskiej floty. Filip odbywał swoją służbę wojskową w marynarce (British Navy), w jej szeregach walczył także w czasie II wojny światowej.

Mała ceremonia pogrzebowa

Jeszcze dziś dwór królewski ma ogłosić szczegóły co do pogrzebu księcia Edynburga. Spodziewana jest raczej mała, prywatna ceremonia - ma to związek z sytuacją pandemiczną w Zjednoczonym Królestwie i związanymi z nią ograniczeniami. 

Wczoraj Pałac Buckingham prosił również w swoim komunikacie, by kondolencje składać przez internet i nie gromadzić się pod rezydencjami Windsorów.

Zobacz także: Nie żyje książę Filip. Jeden z najważniejszych, politycznie niepoprawny

Książę miał problemy ze zdrowiem

W połowie lutego książę Edynburga trafił do szpitala z powodu - jak oficjalnie informowano - niegroźnej infekcji. Miesięczna hospitalizacja, w trakcie której Filip przeszedł operację serca, zakończyła się 16 marca.

Filip Mountbatten był mężem Elżbiety II przez ponad 73 lata.


Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje