Reklama

Reklama

Sąd odrzucił apelację Aia Weiwei w sprawie podatkowej

Sąd w Pekinie odrzucił w piątek apelację znanego chińskiego artysty i dysydenta Aia Weiwei w sprawie podatkowej. W piątek Aiowi zakazano udziału w rozprawie i nie wpuszczono go na salę sądową.

Artysta twierdzi, że oskarżenia o przestępstwa podatkowe stanowią część kampanii mającej na celu powstrzymanie go przed krytyką władz.

Reklama

Zdaniem sądu - jak powiedział obrońca Aia Pu Zhiqiang - procedury wszczęte przeciw firmie projektowej Aia są poprawne. Pu podkreślał jednak, że odrzucenie apelacji jest "całkowicie irracjonalne".

55-letniemu artyście postawiono zarzut popełnienia przestępstwa podatkowego, związanego z firmą projektową prowadzoną przez jego żonę. Przedsiębiorstwu nakazano zwrot zaległych podatków i zapłacenie grzywien opiewających na sumę 2,4 miliona dolarów.

Ai najbardziej znany jest z dwóch sławnych instalacji artystycznych. Pierwsza, złożona z tornistrów szkolnych, upamiętniała ofiary wśród dzieci w czasie wielkiego trzęsienia ziemi w Syczuanie w 2008 roku, a druga poświęcona była ofiarom pożaru wieżowca w Szanghaju w 2010 roku.

Dowiedz się więcej na temat: Chiny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama