Reklama

Reklama

Sąd kasacyjny uchylił karę śmierci dla 149 domniemanych islamistów

Sąd kasacyjny w Egipcie uchylił w środę karę śmierci dla 149 domniemanych islamistów, którzy byli oskarżeni o zabicie 13 policjantów w 2013 roku - poinformowały źródła sądowe, na które powołuje się AFP.

Grupa była oskarżona o zabicie policjantów w tym samym dniu, w którym siły bezpieczeństwa zabiły około 700 demonstrantów domagających się powrotu do władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego, obalonego wcześniej przez egipską armię.

Reklama

Sąd kasacyjny orzekł, że oskarżeni będą sądzeni przez inny sąd niż ten, który przed rokiem skazał ich w pierwszej instancji na najwyższy wymiar kary. Uzasadnienie środowej decyzji sądu kasacyjnego nie będzie na razie opublikowane - poinformował przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości, na którego powołuje się AFP.

Od zamachu stanu, który w 2013 roku obalił Mursiego, setki osób w Egipcie skazywane są na najwyższy wymiar kary w procesach określanych przez organizacje obrony praw człowieka jako przeprowadzane bez poszanowania prawa do obrony.

Władze Egiptu są oskarżane o wykorzystywanie sądownictwa do represjonowania przeciwników politycznych. W sumie w wyniku represji w 2013 roku zginęło co najmniej 1,4 tys. islamistów. Według organizacji Human Rights Watch zatrzymano ponad 40 tys. zwolenników Mursiego, a setki skazano na śmierć.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje