Reklama

Reklama

"Rzeczpospolita": Nocne Wilki otrzymały grant od Putina

Rosyjska grupa motocyklowa "Nocne Wilki" otrzymała kremlowski grant o wartości 3,1 mln rubli (równowartość 200 tys. zł). Za pieniądze od prezydenta Rosji Władimira Putina ma nadal organizować motocyklowe i samochodowe pielgrzymki, by "jednoczyć słowiańskie narody przez dyplomację społeczną".

Urząd prezydenta rozstrzygnął ostatni w tym roku konkurs na granty wspierające rosyjskie organizacje pozarządowe. Wśród wyróżnionych znalazła się związana z Kremlem, nacjonalistyczna organizacja Nocne Wilki. Otrzymała grant, by "jednoczyć słowiańskie narody".

Reklama

Jak zaznacza w rozmowie z "Rzeczpospolitą" znany moskiewski politolog Aleksiej Makarkin, "Nocne Wilki to część rosyjskiego społeczeństwa, która bardzo aktywnie i na wszelkie sposoby wspiera rządzących". Władze Rosji wynagradzają takie działania.

Na czele motocyklowej grupy stoi "Chirurg", czyli Aleksandr Załdostanow, który wielokrotnie pojawiał się już u boku Władimira Putina. Jak czytamy w "Rz", szacuje się, że w ostatnich latach "Chirurg" otrzymał od Kremla co najmniej 50 mln rubli (równowartość 3,5 mln zł).

Członkowie Nocnych Wilków byli także aktywni podczas aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję.

O motocyklistach zrobiło się w Polsce głośno, gdy w ramach corocznego rajdu "Droga Zwycięstwa" z Moskwy do Berlina, chcieli przejechać przez Polskę i uczcić Armię Czerwoną. Nie otrzymali jednak prawa wjazdu na teren naszego kraju.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy