Reklama

Reklama

​Rzecznik MSZ: W placówce w Berlinie dodatkowe zalecenia ws. bezpieczeństwa

Ambasada RP w Berlinie wdrożyła dodatkowe zalecenia dotyczące bezpieczeństwa otrzymane od MSZ, niemiecka policja wzmocniła ochronę placówki - poinformowała PAP rzecznik MSZ Joanna Wajda w związku z incydentem, do którego doszło na terenie placówki.

W nocy z soboty na niedzielę nieznani sprawcy wrzucili na teren ambasady RP w Berlinie kanister z dotychczas niezidentyfikowanym płynem. Nie doszło do pożaru, nikt nie odniósł obrażeń. Policja wdrożyła śledztwo.

"Placówka wdrożyła dodatkowe zalecenia dotyczące bezpieczeństwa otrzymane od MSZ. Niemiecka policja wzmocniła ochronę placówki" - powiedziała PAP Wajda.

Pytana, czy znane są motywy sprawców, Wajda odpowiedziała, że "niemiecka policja bada motywy".

Niemiecka policja sprawdza, czy incydent mógł mieć podłoże polityczne.

Reklama

Śledztwo przejął wydział ochrony państwa w Landowym Urzędzie Kryminalnym (LKA), zajmujący się przestępstwami popełnianymi z pobudek politycznych.

Biuro prasowe berlińskiej policji poinformowało PAP, że na razie nie ma żadnych nowych ustaleń dotyczących incydentu. Policja przeanalizuje nagrania z kamer znajdujących się na terenie polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego.

Pracownik placówki znalazł pojemnik w niedzielę rano za bramą budynku przy Lassenstrasse w dzielnicy Grunewald w zachodniej części stolicy Niemiec. W kanistrze tkwił nadpalony fragment tkaniny. Nie doszło do pożaru. Nikt nie odniósł obrażeń - podała policja w opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej komunikacie.

Tego samego dnia późnym wieczorem MSZ poinformowało na Twitterze, że niemiecka policja "wszczęła postępowanie w sprawie usiłowania podpalenia" i ze względu na to postępowanie resort nie udziela dodatkowych informacji o sprawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama