Reklama

Reklama

Rzadkie zjawisko na Azorach. Turyści zdumieni

Na najbardziej oddalonych na zachód lądach UE, portugalskich wyspach Flores i Corvo, zaobserwowano rzadkie zjawisko - duże grupy kaszalotów pływające w pobliżu wysp. W połowie lipca zwierzęta te pojawiły się nawet w obecności łodzi pełnej turystów.

Na filmach zamieszczonych w niedzielę na portalach społecznościowych, m.in. YouTube, widać, jak siedem kaszalotów zbliża się do łodzi z turystami.

Portugalski portal Noticias ao Minuto, który jako pierwszy opisał rzadkie zjawisko, podał, że zwierzęta podpłynęły do łodzi z 20 pasażerami należącej do azorskiego organizatora wycieczek na Atlantyku.

Turyści zachwyceni

Jak wyjaśnił Carlos Mendes, właściciel firmy organizującej wyprawy w poszukiwaniu dużych ssaków morskich, fenomen zjawiska polega na tym, że kaszaloty stronią od podpływania blisko wysp archipelagu Azorów, w skład których wchodzą m.in. wyspy Flores i Corvo.

Reklama

"To bardzo rzadkie zjawisko, które wprawiło w zachwyt turystów" - napisał na swoim profilu na Instagramie portugalski przedsiębiorca, przypominając, że na obserwację zwierząt takich jak kaszaloty zazwyczaj trzeba wypływać daleko od miejsc zamieszkanych przez człowieka.

Poprawiła się jakość wody

W ostatnich tygodniach portugalskie media informowały, że z powodu restrykcji dla jednostek pływających, szczególnie wycieczkowców, wprowadzonych z powodu epidemii koronawirusa, przy portugalskim wybrzeżu poprawiła się jakość wody, a do nadmorskich kurortów częściej zaczęły przypływać delfiny.

Choć w przeszłości mieszkańcy nadatlantyckich portugalskich kurortów informowali o delfinach pokazujących się w pobliżu brzegu lub zapuszczających się daleko w deltę Tagu, to zdarzenia te były raczej sporadyczne.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne