Reklama

Reklama

Ryszard Petru apeluje do prezydenta o zwołanie RBN

Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, zwrócił się we wtorek do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W jego ocenie Rada powinna przeanalizować kwestie zabezpieczenia Polski przed atakami terrorystycznymi.

Wystąpienie Petru wiąże się z wydarzeniami w Brukseli, gdzie we wtorek rano doszło do kilku eksplozji, są ofiary śmiertelne i ranni.

Prośba do prezydenta Dudy

"Jeśli chodzi o Polskę to uważam, że optymalnym rozwiązaniem byłoby zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, to jest moja prośba do prezydenta Andrzeja Dudy" - powiedział lider Nowoczesnej na wtorkowym briefingu prasowym.

W jego ocenie RBN, to "najlepsze forum do tego, aby w spokoju, za zamkniętymi drzwiami, porozmawiać o kwestiach bezpieczeństwa Polski".

"Abyśmy nie tylko mogli ocenić sytuację, jak jesteśmy przygotowani na tego typu ataki w Polsce, ale również głęboko przedyskutować kwestie Światowych Dni Młodzieży. Abyśmy zrobili wszystko, aby ryzyka w tym kontekście w Polsce żadnego nie było" - podkreślił Petru.

Reklama

"Szukałbym rozwiązań ponadpartyjnych, bo tylko ponadpartyjnie możemy chronić się przed terroryzmem" - dodał.

Najwyższy stopień zagrożenia

Jak podała belgijska prokuratura, 13 osób zginęło w podwójnej eksplozji, do której doszło rano w hali odlotów na lotnisku Zaventem w Brukseli. Do wybuchu doszło także w brukselskim metrze w pobliżu instytucji UE. Telewizja RTBF, powołując się na zarząd metra, poinformowała, że w eksplozji zginęło 15 osób.

W całej Belgii wprowadzono najwyższy, czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego. Lotnisko w Brukseli ewakuowano i zamknięto. Drogi dojazdowe zostały zablokowane dla normalnego ruchu. Nie kursuje metro, wstrzymano także ruch autobusów i tramwajów, zamknięto główne stacje kolejowe.

Władze Brukseli poleciły mieszkańcom, by pozostali w miejscach, w których się znajdują. Także Komisja Europejska wydała takie zalecenie dla swoich urzędników. Eksplozje spowodowały także wzmocnienie środków bezpieczeństwa na wielu europejskich lotniskach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje