Reklama

Reklama

Rumunia się wyludnia

​Liczba ludności w Rumunii zmalała o ponad 13 proc. od upadku komunizmu w tym kraju w roku 1989; stało się tak za sprawą dużej emigracji - wynika z opublikowanych w czwartek wyników badania z roku 2011, pierwszego od czasu przystąpienia Rumunii do UE w 2007 r.

Prezentując te dane na konferencji prasowej prezes krajowego instytutu statystycznego (INS) Tudorel Andrei powiedział, że to badanie odzwierciedla z demograficznego punktu widzenia zmiany, jakie nastąpiły przez ponad 20 lat.Jak wiele innych państw Europy Wschodniej Rumunia doświadczyła spadku ludności w wyniku zlikwidowania żelaznej kurtyny. W roku 1989 Rumunia liczyła 23 miliony ludzi. W roku 2011 ludność Rumunii wyniosła 20,12 mln, czyli mniej o 13,3 proc.

Reklama

Prezes INS powiedział, że główną przyczyną spadku ludności w Rumunii jest emigracja. Setki tysięcy Rumunów wyemigrowały głównie do Hiszpanii i Włoch w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. Poza tym zmalała w Rumunii liczba urodzeń, a społeczeństwo się starzeje, co - jak powiedział Andrei - będzie mieć poważny wpływ na gospodarkę kraju.

Po obaleniu komunizmu w Rumunii znacznie wzrósł poziom wykształcenia obywateli. W roku 1992 wyższe wykształcenie miało zaledwie 5,2 proc. Rumunów, w roku 2011 wskaźnik ten wyniósł 14,4 proc.

Rumunia jest drugim po Bułgarii najbiedniejszym państwem Unii Europejskiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje