Reklama

Reklama

Rozpoczęto "operację antyterrorystyczną" na Synaju i w Delcie Nilu

Armia i siły policyjne Egiptu rozpoczęły w piątek zakrojoną na szeroką skalę "operację antyterrorystyczną" w wielu regionach kraju, w tym głównie na półwyspie Synaj oraz w kilku miejscach w Delcie Nilu na północy.

Na tych obszarach ogłoszono "stan maksymalnego alertu", a operacja wymierzona jest w "terrorystów i przestępcze elementy oraz organizacje na północnym i środkowym Synaju" - oświadczył rzecznik armii Tamer el-Refai w wystąpieniu telewizyjnym.

Reklama

Operacja "Synaj 2018" ma na celu "wzmocnienie kontroli stref na granicy (...) i realizację zaplanowanych celów mających oczyścić strefy, gdzie znajdują się ogniska terrorystów".

Na Synaju bardzo aktywne są grupy dżihadystyczne, które regularnie przeprowadzają tam ataki na siły zbrojne i siły bezpieczeństwa Egiptu od czasu, gdy związany z Bractwem Muzułmańskim prezydent Mohammed Mursi został obalony w 2013 roku przez wojsko w następstwie masowych protestów przeciwko jego islamistycznym rządom.

Na początku stycznia egipskie władze przedłużyły o kolejne trzy miesiące stan wyjątkowy wprowadzony po raz pierwszy po atakach na koptyjskie kościoły z kwietnia 2017 roku, w których zginęło 45 osób.

Stan wyjątkowy daje egipskiemu wojsku i policji dodatkowe uprawnienia mające ułatwić im walkę z terroryzmem oraz pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom. W muhafazie (prowincji) Synaj Północny stan wyjątkowy jest utrzymywany bez przerwy od 2014 roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy