Reklama

Reklama

Rozmowa Szydło - Schulz. "Polska chce uczciwej komunikacji z PE"

- W trakcie rozmowy premier Beaty Szydło z szefem PE Martinem Schulzem była mowa o tym, aby Polska miała możliwość uczciwszej komunikacji, żeby nasze racje były lepiej słyszane w europarlamencie - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

Szydło spotkała się z Schulzem na marginesie unijnego szczytu w Brukseli.

Reklama

Szymański poinformował dziennikarzy, że rozmowa była poświęcona "uczciwej komunikacji między Polską, polskim rządem a Parlamentem Europejskim".

"Rozmowa nie była nakierowana na to, aby ktokolwiek wyszedł z niej niezadowolony. Nacisk był położony, byśmy mieli możliwości bardziej uczciwej komunikacji - tak, żeby polskie racje były lepiej słyszane w Parlamencie Europejskim" - powiedział Szymański dziennikarzom po spotkaniu Szydło z Schulzem.

"Nacisk był położony na to, że to jest spotkanie dwóch osób, które powinny być może częściej ze sobą rozmawiać, aby unikać takich wymian opinii, które, wydaje się, nikomu nie służą" - podkreślił.

Szymański dodał, że temat styczniowej debaty w PE o sytuacji w Polsce nie był omawiany. "Powodem spotkania była wymiana opinii kilka dni temu. Tylko na tym obie strony się skupiały(...). Dzisiaj była intensywna koncentracja, aby komunikacja była bardziej uczciwa" - powiedział wiceszef MSZ.

"Jesteśmy absolutnie przyzwyczajeni, być może jak mało kto w Europie, do tego, by być krytykowanym, natomiast zgłaszaliśmy wątpliwości, czy wszystkie słowa dobierane do tej krytyki są proporcjonalne i właściwe. W naszym przekonaniu nie, ale uznajemy ten etap za zamknięty" - podkreślił.

Martin Schulz, odnosząc się do spotkania z Beatą Szydło powiedział, że była to konstruktywna rozmowa o współpracy nowego polskiego rządu z Parlamentem Europejskim. "Zapewniliśmy się nawzajem, że na podstawie pełnego wzajemnego poszanowania, spróbujemy konstruktywnie współpracować" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Schulz.

Schulz: Owocna rozmowa

Z kolei na Twitterze Schulz napisał: "Dialog zawsze pomaga we wzajemnym zrozumieniu także w drażliwych sprawach".

"Mieliśmy bardzo owocną rozmowę z panią premier. Nie wspomnieliśmy o debacie w Parlamencie Europejskim, planowanej na styczeń" - powiedział, pytany, czy zaprosił premier Szydło do udziału w debacie na temat sytuacji w Polsce, która ma się odbyć 19 stycznia.

Schulz nie odpowiedział wprost na pytanie o swoją niedawną wypowiedź na temat sytuacji w Polsce i sporu wokół wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Szef PE ocenił w poniedziałek w kontekście sporu o Trybunał Konstytucyjny, że "to, co rozgrywa się w Polsce, ma charakter zamachu stanu i jest dramatyczne". "Wychodzę z założenia, że w tym tygodniu, a najpóźniej podczas posiedzenia w styczniu będziemy o tym w Parlamencie Europejskim obszernie dyskutować" - mówił polityk niemieckiej SPD w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. W reakcji na te słowa premier Szydło powiedziała, że oczekuje, że Schulz nie tylko zaprzestanie takich wypowiedzi, ale również przeprosi Polskę.

Z Brukseli Tomasz Grodecki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje