Reklama

Reklama

Rozłam w partii Ciprasa? Nie chcą oszczędności

Podział w rządzącej w Grecji partii Syriza staje się coraz bardziej prawdopodobny. Trzynastu deputowanych z lewego skrzydła tego ugrupowania wezwało w czwartek do utworzenia "szerokiego frontu" przeciwko polityce oszczędności.

Na stronie internetowej lewego skrzydła Syrizy deputowani zamieścili oświadczenie, w którym podkreślają, że w całym kraju będą tworzone grupy w celu "obalenia" polityki oszczędności. Restrykcyjnych działań oszczędnościowych i reform wymagają od Aten międzynarodowi kredytodawcy, uzależniając od tego kontynuowanie pomocy ratującej Grecję przed bankructwem.

Początek rozłamu

Reklama

Komentatorzy greckiej sceny politycznej uważają, że ruch przeciwników polityki oszczędności może być początkiem rozłamu w Syrizie premiera Aleksisa Ciprasa i doprowadzić do powstania nowej partii lewicowej.

Według greckich mediów ok. 40 deputowanych Syrizy zagłosuje przeciwko trzeciemu programowi pomocowemu dla Grecji i związanym z nim posunięciom oszczędnościowym oraz reformom. Program zostanie jednak zapewne przyjęty przez parlament, ponieważ najważniejsze partie opozycyjne zasygnalizowały już, że go poprą. Głosowanie jest oczekiwane w piątek nad ranem. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama