Reklama

Reklama

Rozejm w Syrii? Opozycja gotowa do współpracy

Syryjska opozycja jest gotowa na "dwutygodniowy rozejm". Grupujący jej główne siły Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) oświadczył w środę, że chce w tym czasie zorientować się, czy strona rządowa w pełni realizuje ustalenia planu ws. przerwania walk.

W tym tygodniu Rosja i USA ogłosiły, że wstrzymanie walk w Syrii, z którego wyłączone mają być Państwo Islamskie i Front al-Nusra, zacznie obowiązywać od soboty, 27 lutego.

HNC podkreślił w swym oświadczeniu, że zasadniczo popiera plan przerwania działań wojennych w Syrii, ale ma pewne zastrzeżenia, m.in. do tego, że gwarantem rozejmu, obok USA, jest Rosja. Syryjska opozycja zarzuca Moskwie, że jest bezpośrednio zaangażowana w konflikt syryjski, gdyż wspiera militarnie reżim prezydenta Baszara al-Asada.

Syryjskie władze poinformowały we wtorek, że zgadzają się na wstrzymanie działań zbrojnych. Damaszek zapowiedział, że będzie uzgadniać z Rosjanami, które grupy i obszary będą objęte wstrzymaniem działań zbrojnych. Jednocześnie zapowiedziano kontynuowanie operacji wymierzonych w IS i Front al-Nusra, a także "w inne organizacje terrorystyczne powiązane z al-Kaidą".

Reklama

HNC obawia się, że pod pretekstem ataków na IS i Front al-Nusra siły rządowe, wspierane z powietrza przez rosyjskie lotnictwo, nadal będą atakować inne ugrupowania rebelianckie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy