Reklama

Reklama

Rosyjscy ratownicy wznowili poszukiwania Polaków zaginionych na Kazbeku

Służby ratownicze rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wznowiły w środę poszukiwania trzech alpinistów z Polski, którzy zabłądzili na górze Kazbek na granicy Rosji i Gruzji na Kaukazie.

Polacy wspinali się od strony Gruzji. Ich poszukiwanie od niedzieli prowadzą także gruzińscy ratownicy.

Reklama

Oddział Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Federacji Rosyjskiej w Północnej Osetii poinformował, że we wtorek "czterej gruzińscy ratownicy na północnym zboczu góry od strony Gruzji na wysokości 4300 metrów n.p.m. znaleźli ciało niezidentyfikowanego alpinisty i dwa plecaki".

- W zaistniałej sytuacji zapadła decyzja o włączeniu północnoosetyjskich ratowników do poszukiwań na zboczu góry leżącym na terytorium Rosji. Operacja poszukiwawczo-ratownicza będzie kontynuowana do czasu pełnego wyjaśnienia losów polskich alpinistów - przekazał.

Północnoosetyjscy ratownicy dotarli już na wysokość 3500 metrów n.p.m. Zmierzają w kierunku miejsca, z którego jeden z zaginionych wspinaczy w poniedziałek wzywał pomoc.

We wtorek północnoosetyjski oddział Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych FR poinformował o przerwaniu poszukiwania Polaka, który zabłądził na Kazbeku. Resort podał, że z powodu złych warunków pogodowych wysłany tego dnia rano na poszukiwanie Polaka śmigłowiec z czterema ratownikami wysokogórskimi nie zdołał wylądować na płaskowyżu na wysokości 4300 metrów n.p.m. Jego załoga zauważyła jednak, że miejsce, w którym mógł schronić się polski alpinista, odnaleźli gruzińscy ratownicy.

Informację o zaginięciu alpinisty z Polski na Kazbeku rosyjskie służby ratownicze odebrały w poniedziałek. Zaalarmował je obywatel Polski, który przekazał, iż jego przyjaciel zawiadomił go przez radiotelefon, że w gęstej mgle zabłądził na północnym zboczu góry na wysokości około 4350 metrów n.p.m.. Na jego poszukiwanie natychmiast wysłano czterech ratowników z ośrodka ratownictwa wysokogórskiego w Północnej Osetii.

W niedzielę gruzińskie media informowały o zaginięciu na Kazbeku trzech alpinistów z Polski. Ten, któremu w poniedziałek na pomoc wyruszyli rosyjscy ratownicy, to prawdopodobnie jeden z tej trójki.

Kazbek to jeden z najwyższych szczytów Kaukazu (5033 metrów n.p.m.). Leży w Paśmie Bocznym Wielkiego Kaukazu, podobnie jak Elbrus (5642 metrów n.p.m.). Zdaniem specjalistów z uwagi na nachylenie stoków jest górą trudniejszą niż Elbrus.

Dowiedz się więcej na temat: Ratownicy | poszukiwania | alpiniści | kaukaz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama