Reklama

Reklama

Rosja uzbraja Obwód Kaliningradzki

Rosja gromadzi wojska na granicach Polski i Litwy. Do takich wniosków doszli rosyjscy dziennikarze po rozmowach z chcącymi zachować anonimowość przedstawicielami NATO. Według Radia Svoboda, obwód kaliningradzki przekształcił się w ostatnim czasie w jedno z najbardziej zmilitaryzowanych miejsc w Europie.

Z informacji opublikowanych przez rosyjską rozgłośnię wynika, że w Kaliningradzie stacjonują tysiące żołnierzy, którzy mają do dyspozycji sprzęt ciężki, w tym systemy przeciwrakietowe zdolne do przenoszenia głowic jądrowych.

Reklama

Jak tłumaczy anonimowy rozmówca Radia Svoboda, koncentracja wojsk w tym rejonie mocno niepokoi Warszawę i Wilno, a także drażni innych partnerów z NATO. Informator rosyjskiej rozgłośni wskazał także na niepokój, jaki w Europie wywołują nieustanne manewry wojskowe organizowane przez Rosję.

Podkreślił przy tym, że tego typu działaniami Moskwa wymusza to, czego najbardziej się sama obawia, czyli zwiększenie obecności Sojuszu w pobliżu granic Rosji. Od kilku lat rosyjscy politycy i wojskowi, przy każdej okazji straszą państwa zachodnie rozmieszczeniem dodatkowego sprzętu w obwodzie kaliningradzkim.

Kreml już wielokrotnie zapowiadał , że rozmieści wzdłuż granic z Polską i Litwą najnowocześniejsze kompleksy rakiet.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama