Reklama

Reklama

Rosja uruchomi reaktor w irańskiej elektrowni

Rosja zamierza uruchomić reaktor w irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze w marcu 2010 roku, na irański Nowy Rok - podała agencja Reutera, powołując się na źródła związane z projektem.

Według pragnących zachować anonimowość źródeł, Rosja twierdzi, że siłownia będzie gotowa do działania w drugiej połowie marca przyszłego roku na irański Nowy Rok, czyli Nouruz.

Reklama

Rosja planowała jeszcze w tym roku uruchomić reaktor w Buszerze, lecz w listopadzie ogłosiła, że z powodów technicznych nie wywiąże się z tego terminu.

Dyplomaci uważają, że Moskwa wykorzystuje elektrownię do wpływania na relacje z Teheranem, oskarżanym przez kraje zachodnie o próbę budowy broni atomowej.

Rosja rozpoczęła dostawy paliwa nuklearnego do elektrowni w Buszerze pod koniec 2007 roku. Zdaniem Waszyngtonu i Moskwy dzięki temu odpadła potrzeba prowadzenia przez Iran własnego programu nuklearnego. W ubiegłym roku Rosja ukończyła dostarczanie paliwa nuklearnego do tej siłowni. Kontrakt ten był oceniany na miliard dolarów.

Rosja twierdzi, że elektrownia ma charakter czysto cywilny i nie może być wykorzystana do budowy broni atomowej, ponieważ Iran zwróci wszystkie zużyte w reaktorze rdzenie paliwowe do Rosji.

Czytaj też:

Iran buduje 10 nowych ośrodków wzbogacania uranu

Rosja zaniepokojona nuklearnymi planami Iranu

Dowiedz się więcej na temat: reaktory | elektrownie | nowy rok | reaktor | Iran | Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje