Reklama

Reklama

Rosja otrzymała wniosek o ekstradycję Nadii Sawczenko

​Rosja dostała ukraiński wniosek o ekstradycję Nadiji Sawczenko. Kobieta od prawie dwóch lat przebywa w rosyjskim areszcie, a w marcu sąd skazał ją na 22 lata łagru. O jej wydanie Ukrainie zabiegają najwyższe władze w Kijowie, adwokaci i międzynarodowe organizacje.

Dwa dni temu o wymianie Nadiji Sawczenko na dwóch rosyjskich żołnierzy skazanych w Kijowie za dywersję rozmawiali prezydenci Rosji i Ukrainy. Po tej rozmowie Władimir Putin nie odniósł się do ewentualnego odesłania ukraińskiej lotniczki do kraju. Natomiast Petro Poroszenko oświadczył, że poczynione zostały w tej kwestii pewne ustalenia. 

Adwokaci Nadiji Sawczenko ostrożnie podchodzą do tego typu zapewnień. "Było już zbyt wiele falstartów" - powiedział Polskiemu Radiu Nikołaj Połozow. 

Tymczasem rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdziło, że otrzymało z Kijowa oficjalny wniosek o wydanie Nadiji Sawczenko. Jak długo trzeba będzie czekać na odpowiedź Moskwy, nie wiadomo. Resort sprawiedliwości dał do zrozumienia, że termin rozpatrzenia podobnych wniosków nie jest regulowany międzynarodowymi konwencjami.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy