Reklama

Reklama

Rosja: Ogromne zanieczyszczenia. Wszystko przez wydobycie złota

Proces wydobycia złota w czterech regionach syberyjskich doprowadził do ogromnych zanieczyszczeń rzek. Badacze obserwowali je na przełomie zaledwie półtora miesiąca.

Prawie 1500 km rzek na Syberii jest zanieczyszczonych z powodu wydobycia złota - ogłosiła w niedzielę międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF. Ekolodzy ostrzegają, że zrzucanie do rzek gliny i piasku podczas wydobycia powoduje wyginięcie rzecznej fauny.

Zdjęcia satelitarne z obszarów czterech regionów syberyjskich - Kraju Krasnojarskiego, obwodu kemerowskiego, Tuwy i Chakasji - demonstrują zanieczyszczenie rzek na długości 1474 km - poinformowała organizacja. Jako najtrudniejszą oceniła sytuację w Kraju Krasnojarskim, gdzie wykryto 14 przypadków zanieczyszczeń na długości łącznie 816 km rzek.

Reklama

Badania były prowadzone od połowy maja do końca czerwca, co oznacza, że taka skala zanieczyszczeń nastąpiła zaledwie w ciągu półtora miesiąca.

Niepełny obraz

Problem dotyczy procesu wydobywania złota, podczas którego główny nurt rzeki jest odprowadzany poprzez specjalne kanały. Następnie buduje się tamy i tworzy odrębne zbiorniki wodne, po czym rozpoczyna się płukanie piasku rzecznego w poszukiwaniu okruchów kruszcu. Na miejscu wydobycia pozostaje przekopany grunt i stawy ze stojącą wodą. Ponadto do rzeki może dostać się cyjanek, którego roztwór używany jest podczas wypłukiwania złota.

Ekspert WWF Aleksandr Kołotow podkreślił, że obraz opisany przez ekologów jest niepełny. Monitorowali oni tylko część terenów, na których prowadzone jest intensywne wydobycie złota. Badanie nie obejmowało północnych obszarów Kraju Krasnojarskiego, obwodu magadańskiego i republiki Jakucji. Jednak nawet ten fragmentaryczny obraz jest "przerażający" - uznał ekolog, ostrzegając, że Rosja co rok "traci coraz to nowe rzeki" Syberii.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje