Reklama

Reklama

Rosja chce przygotować człowieka na dalekie loty kosmiczne

Rosja pracuje nad specjalnymi preparatami, które pomogą przezwyciężyć obciążenia organizmu w czasie dalekich lotów w kosmos. Ma zostać do tego wykorzystana inżynieria genowa.

Reklama

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos zamierza jeszcze w tym roku rozpocząć badania nad przystosowaniem organizmu człowieka do dalekich i długotrwałych lotów kosmicznych - oświadczył agencji TASS dyrektor wykonawczy agencji Aleksandr Błoszenko.

Reklama

Jak wyjaśnił Błoszenko, w przyszłości dla lotów załogowych w daleki kosmos trzeba będzie stosować technologie mające wpływ na organizm człowieka i jego poszczególne organy, a także na jego genotyp.

- Roskosmos zamierza w 2021 r. rozpocząć prace naukowo-badawcze, podczas których ten problem będzie badany - powiedział Błoszenko. W pracach ma uczestniczyć m. in. Instytut Problemów Medyczno-Biologicznych Rosyjskiej Akademii Nauk i Ministerstwo Zdrowia.

Według jego słów badania w tym kierunku prowadzone są już na niektórych wyższych uczelniach.

Destrukcyjny wpływ promieniowania

Błoszenko podkreślił, że podczas długotrwałych lotów w daleki kosmos na organizm człowieka działają wysoce szkodliwe i agresywne czynniki, takie jak brak ciążenia i promieniowanie kosmiczne wpływające destrukcyjnie na system nerwowy, a także na system kostny i mięśniowy.

Celem prac ma być uzyskanie preparatów, które pomogą zwalczać te negatywne czynniki. Jak wyjaśnił Błoszenko, droga do uzyskania takich preparatów będzie długa i będzie wymagać długotrwałych badań klinicznych.

Inżynieria genowa ma - jak powiedział Błoszenko - jeszcze lepiej przystosować człowieka, a zwłaszcza jego psychikę, do długotrwałego przebywania w nieprzyjaznym środowisku przestrzeni kosmicznej. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne