Reklama

Reklama

Rosja: Asad mógł omawiać w Moskwie gwarancje swego bezpieczeństwa

Odpowiadając w środę na pytania dziennikarzy o wizytę prezydenta Syrii Baszara el-Asada w Moskwie, rzecznik Kremla nie powiedział, czy w rozmowie z prezydentem Rosji omawiano gwarancje bezpieczeństwa po ustąpieniu Asada. Media sugerują, że tak było.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że mówienie o politycznym uregulowaniu w Syrii w warunkach zagrożenia terrorystycznego jest niemożliwe, gdyż najpierw trzeba się rozprawić z tym zagrożeniem.

Zapytany, czy na spotkaniu Asada z prezydentem Rosji Władimirem Putinem omawiano ustąpienie prezydenta Syrii i polityczne gwarancje dla niego, Pieskow oświadczył, że "takie szczegóły są niedostępne".

Tajemnicze spotkanie

Niemniej rosyjskie media powołując się na politologów piszą, że na spotkaniu w Moskwie, gdzie - jak powiedział Pieskow - prezydenci rozmawiali niemal trzy godziny, mógł zostać poruszony taki temat.

Reklama

- Na spotkaniu mogło dojść do otwartej wymiany poglądów, choć pozostanie to nieujawnione, na temat możliwych gwarancji stabilności nie tylko dla Asada i członków jego rodziny, lecz i dla elity, która może w następstwie jakiegoś procesu politycznego się zmieniać - powiedział dyrektor Instytutu Orientalistyki Rosyjskiej Akademii Nauk Witalij Naumkin.

Wg naukowca podczas rozmów w Moskwie mogła być też omawiana kwestia rosyjskiej pomocy gospodarczej w odbudowie Syrii.

Naloty na dwie strony

Wojna domowa w Syrii zaczęła się w marcu 2011 roku od brutalnych represji, jakimi reżim Asada odpowiedział na falę antyrządowych protestów, które przerodziły się w zbrojną rebelię.

Rosja wspiera Asada w jego walce z rebeliantami. USA, Turcja i Arabia Saudyjska uważają, że rozwiązanie syryjskiego konfliktu jest niemożliwe bez ustąpienia prezydenta Syrii.

Rosja włączyła się do konfliktu syryjskiego 30 września. Deklaruje, że jej lotnictwo zwalcza m.in. Państwo islamskie (IS), ale - jak podają źródła zachodnie - dokonuje nalotów także na pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem Asada.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne