Reklama

Reklama

Rosja: Aleksiej Nawalny z zakazem startu w wyborach prezydenckich

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza zdecydowała w poniedziałek w drodze głosowania, że jeden z liderów rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny nie ma prawa do kandydowania w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w Rosji ze względu na ciążące na nim wyroki sądowe.

Za taką decyzją zagłosowało 12 członków 13-osobowej komisji; jedna osoba wstrzymała się od głosu. Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza już w maju ogłosiła, że prawo nie pozwala obecnie Nawalnemu na kandydowanie w wyborach prezydenckich i opozycjonista musi wykorzystać drogę sądową, by odzyskać bierne prawo wyborcze.

Nawalny zapowiedział, że odwoła się od decyzji i wezwał do bojkotu wyborów. "Byliśmy świadomi, że tak może się zdarzyć, więc mamy dokładny i jasny plan... Ogłaszamy 'strajk wyborców' (...)" - powiedział opozycjonista w wideo opublikowanym po ogłoszeniu decyzji.

Reklama

Podczas wystąpienia w Centralnej Komisji Wyborczej Nawalny stwierdził, że odmowa zarejestrowania go w charakterze kandydata na prezydenta kraju jest niezgodna z rosyjską konstytucją.

Opozycjonista w grudniu 2016 roku ogłosił, że ma zamiar startować w wyborach prezydenckich.

Wiece bez zezwolenia

W październiku bieżącego roku sąd w Moskwie skazał Nawalnego na 20 dni aresztu za wzywanie na wiece odbywające się bez zezwolenia. Sąd uznał, że Nawalny dopuścił się powtórnego naruszenia przepisów o trybie organizacji zgromadzeń publicznych. Poprzednio Nawalny został skazany na areszt w czerwcu, przed zapowiedzianą w centrum Moskwy demonstracją przeciwko korupcji.

Nawalny został skazany w lutym na pięć lat pozbawienia wolności w zawieszeniu w procesie o defraudację funduszy państwowej spółki Kirowles. Postępowanie było powtórzeniem procesu w tej samej sprawie, który odbył się w 2013 roku. Kiedy Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że w 2013 roku Rosja naruszyła prawo Nawalnego do uczciwego procesu, Sąd Najwyższy Rosji anulował pierwszy wyrok, nakazując jednocześnie powtórny proces. Nawalny, który po anulowaniu wyroku z 2013 roku odzyskał prawo wyborcze, oceniał, że celem powtórzonego postępowania jest pozbawienie go tego prawa.

Nawalny, adwokat i bloger walczący z korupcją, to jeden z przywódców protestów w 2012 roku przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. W 2013 roku wziął udział w wyborach mera Moskwy, zdobywając ponad 27 proc. głosów i zajmując drugie miejsce. 

Dowiedz się więcej na temat: Rosja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama