Reklama

Reklama

Rekordowa liczba antysemickich incydentów w Wielkiej Brytanii

Rekordową liczbę ponad 1,3 tys. incydentów na tle antysemickim odnotowano w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii - podała w czwartek organizacja dobroczynna Community Security Trust (CST). Liczba takich zajść wzrosła o jedną trzecią w porównaniu z 2015 rokiem.

W 2016 roku doszło do 1 309 incydentów o podłożu antysemickim. To więcej niż rekordowy do tej pory rok 2014, gdy tego typu zajść było 1 182, i o 36 proc. więcej niż w 2015 roku - wynika z danych organizacji CST, która od 1984 roku monitoruje i dokumentuje antysemickie incydenty w kraju w oparciu o policyjne statystyki.

Ponad trzy czwarte wszystkich zajść tego typu miało miejsce w aglomeracji Londynu i Manchesteru, gdzie mieszkają największe w kraju społeczności żydowskie.

CST odnotowała ponad 1000 przypadków agresywnego zachowania (ataki werbalne, listy z pogróżkami, antysemickie graffiti), blisko 290 przypadków incydentów z wykorzystaniem mediów społecznościowych, ponad 100 brutalnych napadów oraz ponad 80 przypadków zniszczenia i profanacji żydowskiego mienia.

Reklama

Wzrost incydentów po referendum

Mark Gardner z CST wzrost liczby antysemickich incydentów częściowo tłumaczy większą gotowością poszkodowanych do zgłaszania takich sytuacji na policję. Ocenia jednak, że "rasiści, w tym antysemici, obecnie czują się ośmieleni, z wielu różnych powodów zachęcani, by okazywać swoją nienawiść, nie kryć się z nią".

Zdaniem CST wzrost rasizmu i ksenofobii nastąpił po zeszłorocznym referendum w sprawie wystąpienia kraju z Unii Europejskiej i antysemickim skandalem w szeregach Partii Pracy.

Kampania za Brexitem opierała się w dużej mierze na antyimigranckich resentymentach. Laburzystowska deputowana Naz Shah została zawieszona w prawach posłanki, gdy na jaw wyszły jej wpisy w mediach społecznościowych sugerujące, że Izrael należałoby przenieść do USA. Podobny los spotkał byłego laburzystowskiego burmistrza Londynu, Kena Livingstone'a, który broniąc Shah powiedział, że Hitler popierał ideę syjonizmu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje