Reklama

Reklama

​Rasmussen: NATO gotowe zakończyć misję w Afganistanie do 2014 r.

Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oświadczył w środę w Brukseli, że jeśli dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie między Afganistanem i Stanami Zjednoczonymi nie zostanie podpisane, to NATO wycofa się z tego kraju do końca 2014 roku.

- Jeśli dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie między Stanami Zjednoczonymi i Afganistanem nie zostanie podpisane, to nie będzie także porozumienia NATO z Afganistanem. Jeśli nie będzie porozumienia, to nie będzie także wojsk NATO w Afganistanie po 2014 roku - powiedział Rasmussen na konferencji prasowej przed rozpoczęciem dwudniowego spotkania ministrów obrony Sojuszu w Brukseli.

Dodał, że wycofanie wojsk NATO z Afganistanu jeszcze w tym roku "nie jest scenariuszem preferowanym" przez Sojusz, ale - jak stwierdził - może być to w obecnej sytuacji braku porozumienia z USA niestety jedyne rozwiązane.

Reklama

Szef NATO podkreślił, że jest oczywiste, iż Sojusz wolałby kontynuować misję szkoleniową w Afganistanie po 2014 roku, ale - jak oświadczył - "bez podpisanego porozumienia wycofamy wszystko jeszcze w tym roku".

Jak poinformował, na czwartek rano zaplanowane jest w tej sprawie spotkanie ministrów obrony państw NATO ze swoimi odpowiednikami z krajów partnerskich zaangażowanych w misję ISAF w Afganistanie. W dyskusji uczestniczyć ma m.in. afgański minister obrony Bismillah Chan Mohammadi oraz specjalny przedstawiciel sekretarza generalnego ONZ Jan Kubisz. Polskę będzie reprezentował szef MON Tomasz Siemoniak.

- Jeśli prezydent Karzaj nie jest gotowy do podpisania porozumienia o bezpieczeństwie, my będziemy czekać na nowego prezydenta Afganistanu wyłonionego w wyborach - powiedział Rasmussen.

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj odmawia podpisania gotowego porozumienia z USA o pozostawieniu w Afganistanie po 2014 roku kilkunastu tysięcy zachodnich żołnierzy i utworzeniu dziewięciu amerykańskich baz wojskowych.

Od zawarcia tej umowy Waszyngton uzależnia pozostawienie kontyngentu swych wojsk w Afganistanie po wycofaniu stamtąd sił międzynarodowych z końcem bieżącego roku.

We wtorek prezydent USA Barack Obama po rozmowie telefonicznej z  Karzajem polecił Pentagonowi, by przygotował się na możliwość, że USA całkowicie wycofają się z Afganistanu do końca 2014 roku. Zmodyfikowane stanowisko USA zostanie przedstawione przez szefa Pentagonu Chucka Hagla do dyskusji na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

USA nie wykluczają pozostawienia w Afganistanie do 8 tys. swych żołnierzy. Zadaniem tych żołnierzy byłoby prowadzenie operacji antyterrorystycznych przeciwko Al-Kaidzie i szkolenie wojsk afgańskich.       

Dowiedz się więcej na temat: Anders Fogh Rasmussen | NATO

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje