Reklama

Reklama

Radosław Sikorski w rocznicę zamachu na WTC: USA wdały się w krucjatę

- Powinniśmy wiedzieć wtedy, że dżihadystowscy terroryści są w stanie zabić wiele niewinnych osób, są w stanie naruszyć bezpieczeństwo USA, ale nie są w stanie zapanować nad światem - powiedział Radosław Sikorski, eurodeputowany PO, były minister spraw zagranicznych, podczas Igrzysk Wolności w Łodzi. Jak przyznał, Stany Zjednoczone "przeznaczyły ogromne zasoby i energię polityczna" na walkę z terroryzmem.

Były minister spraw zagranicznych wziął udział w debacie o Chinach podczas Igrzysk Wolności w Łodzi. - Przypadkiem zdarzyło się tak, że rozmawiamy o Chinach w 20. rocznicę ataków na Stany Zjednoczone. Uważam, że to jest ciekawa koincydencja - zauważył Sikorski. Nawiązał do przemówienia prezydenta USA George'a W. Busha z czerwca 2001 wygłoszonego podczas wizyty w Warszawie.

- Tam była agenda dotycząca dokończenia projektu demokratyzacji Europy Wschodniej i objęcia nią Ukrainy oraz Białorusi. Oczywiście to się wszystko zmieniło. Stany Zjednoczone porzuciły ten projekt, tak jak porzuciły projekt bliższych relacji z Ameryką Łacińską - zaznaczył Sikorski.

Reklama

"Powinniśmy to wiedzieć"

Jak zaznaczył Sikorski, USA wdały się "w 20-letnią krucjatę przeciwko międzynarodowemu terroryzmowi, która była do pewnego stopnia błędem". Według europosła już wówczas świat powinien wiedzieć o konsekwencjach działań przeciwko międzynarodowemu terroryzmowi.

- Powinniśmy wiedzieć wtedy, że dżihadystowscy terroryści są w stanie zabić wiele niewinnych osób, są w stanie naruszyć bezpieczeństwo USA, ale nie są w stanie zapanować nad światem, nie są w stanie pozbawić Stanów Zjednoczonych statusu supermocarstwa - mówił polityk PO. - Ale Stany Zjednoczone swoją energię polityczną i gigantyczne zasoby przeznaczyły właśnie na tamto zagrożenie, a w międzyczasie wyrosły im Chiny, jako prawdziwy strategiczny konkurent - zauważył Sikorski.

Mówiąc o potencjale Państwie Środka i Stanów Zjednoczonych, Sikorski podkreślił, że Europa nie może dać się wciągnąć w konflikt pomiędzy USA a Chinami, czyli dwoma najważniejszymi partnerami gospodarczymi państw Starego Kontynentu. Zdaniem byłego szefa MSZ będzie to jednak wymagało politycznej "ekwilibrystyki". - Stąd w dokumencie, który przygotowałem, który jest oficjalnym stanowiskiem Europejskiej Partii Ludowej, proponuję podejście bardziej zniuansowane - zaznaczył.

- To znaczy współpracować z Chinami tam, gdzie to możliwe, konkurować tam, gdzie to niezbędne, konfrontować tam, gdzie to nieuniknione - mówił Sikorski podczas debaty na Igrzyskach Wolności w Łodzi.

Trwają Igrzyska Wolności

Hasło ósmej, tegorocznej edycji Igrzysk Wolności w Łodzi to "Nowa umowa społeczna".  Organizatorzy IW promują je jako "interdyscyplinarną imprezę intelektualną i artystyczną oraz forum dla liderów różnych środowisk". W praktyce są tu obecni przede wszystkim zwolennicy nurtów lewicowych i liberalnych.

Podczas spotkań, seminariów i wykładów dominują politycy opozycji, przedstawiciele uczelni z kraju i ze świata także dużych korporacji sponsorujących imprezę, reprezentanci organizacji społeczno-politycznych, spośród których wiele jest określanych, jako lewackie oraz artyści znani ostatnio głównie z krytyki rządu. IW rozpoczęły się w piątek, a zakończą w niedzielę.

Jednym z organizatorów IW jest Leszek Jażdżewski, redaktor naczelny czasopisma "Liberté!".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne