Reklama

Reklama

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła Koreę Północną

Rada Bezpieczeństwa ONZ potępiła we wtorek Koreę Północną za wystrzelenie w grudniu ub.roku rakiety balistycznej, która wyniosła na orbitę okołoziemską sztucznego satelitę.

Rezolucję uchwalono jednomyślnie. Głosowały za nią nawet Chiny, które z reguły sprzeciwiają się wszelkim międzynarodowym posunięciom przeciw Korei Północnej. Chiny są głównym sponsorem i opiekunem reżimu północnokoreańskiego.

Reklama

Rezolucja nie przewiduje jednak żadnych nowych sankcji na reżim w Phenianie, który pracuje nad produkcją broni nuklearnej, mimo protestów społeczności międzynarodowej. Zamrożono jedynie zagraniczne aktywa kolejnych sześciu firm północnokoreańskich, które zaangażowane są w próby rakietowe i program nuklearny Phenianu, a także wpisano czterech ich czołowych przedstawicieli na listę osób, które mają zakaz wyjazdów zagranicznych.

Rezolucje ONZ zakazują Korei Północnej jakichkolwiek prób z rakietami balistycznymi, nawet jeśli służy to wyniesieniu na orbitę satelitów.

Rakieta wystrzelona 12 grudnia, która stała się powodem wtorkowej rezolucji, to rakieta dalekiego zasięgu, która ma swój odpowiednik w postaci rakiety wojskowej.

Do rezolucji przyłączyła się także Rosja, która niekiedy blokuje inicjatywy zmierzające do izolacji reżimu północnokoreańskiego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje