Reklama

Reklama

Putin rozmawiał z Merkel o Nord Stream 2

Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel o kwestii tranzytu gazu rosyjskiego przez Ukrainę w przyszłym roku i o budowie gazociągu Nord Stream 2 - przekazały służby prasowe Kremla.

W oficjalnym komunikacie podano, że przywódcy mówili o "kwestiach współpracy w sferze gazowej, w tym w kontekście perspektyw tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium Ukrainy po 1 stycznia 2020 roku i realizacji projektu Nord Stream 2".   

Reklama

W komunikacie dodano także, że Putin i Merkel pozytywnie ocenili szczyt czwórki normandzkiej, który odbył się 9 grudnia w Paryżu. Przywódcy Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy spotkali się przed tygodniem, by rozmawiać o uregulowaniu konfliktu w Donbasie, na wschodzie Ukrainy.   

31 grudnia bieżącego roku wygasają kontrakty pomiędzy Rosją i Ukrainą dotyczące dostaw i tranzytu rosyjskiego gazu. Moskwa i Kijów przy udziale Komisji Europejskiej prowadzą trójstronne rozmowy dotyczące dalszego tranzytu gazu, przez terytorium Ukrainy do krajów UE, począwszy od roku 2020. Rosja nalega przy tym, by Ukraina zrezygnowała ze swoich roszczeń sądowych dotyczących wcześniejszych umów. Ukraina nie zgadza się na te żądania.   

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama