Reklama

Reklama

Putin: Rosja i Turcja uważają za niezbędne dostawy humanitarne do Aleppo

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek w Stambule, że z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem są zgodni co do ważności dostaw pomocy humanitarnej do Aleppo. Dodał, że temat ten zostanie rozwinięty w sobotę na rozmowach w Szwajcarii, ale nie podał szczegółów. Z kolei doradca Putina zapowiedział dziennikarzom, że prezydent Rosji przybędzie 19 października do Berlina, gdzie będzie rozmawiał z przywódcami UE i Ukrainy na temat rozwiązania kryzysu ukraińskiego.


"Mamy wspólne (z Turcją) stanowisko, iż należy uczynić wszystko w celu dostarczenia pomocy humanitarnej do Aleppo" - powiedział Putin po rozmowach z Erdoganem. I podkreślił, że jedyną kwestią jest zapewnienie bezpiecznej realizacji tych dostaw.

Reklama

Dodał, że poinformował Erdogana o złożonej USA propozycji, by "uczynić wszystko w celu wyprowadzenia zarówno syryjskich oddziałów rządowych, jak i sił opozycyjnych z drogi Castello (na północ od Aleppo), aby się nie powtórzyły prowokacje - ataki na kolumny z pomocą humanitarną".

Reuters przypomina, że Rosja zawetowała w sobotę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ francuski projekt rezolucji w sprawie Syrii, który przewidywał natychmiastowe zawieszenie broni w Aleppo i zakończenie lotów wojskowych nad całym miastem. W RB ONZ odrzucono też rosyjską propozycję w sprawie rozejmu w Syrii.

Agencja pisze, że prezydent Erdogan, którego kraj wspiera w Syrii rebeliantów zwalczających popieranego przez Rosję prezydenta Baszara el-Asada, podkreślił, że miał w poniedziałek możność szczegółowo omówić z prezydentem Putinem kwestię Syrii.

"Rozmawialiśmy o tym, jak możemy współdziałać w tej sprawie, zwłaszcza w kwestii pomocy humanitarnej dla Aleppo, jaką strategię możemy zastosować, by ludzie w Aleppo mogli odzyskać pokój" - oświadczył Erdogan.

Wyraził też wiarę w szybką normalizację stosunków z Rosją. Pogorszyły się one w listopadzie ubiegłego roku, gdy tureckie myśliwce zestrzeliły rosyjski bombowiec, który naruszył przestrzeń powietrzną tego kraju przy granicy z Syrią. 

Putin przybędzie do Berlina

Prezydent Rosji Władimir Putin przybędzie 19 października do Berlina, by rozmawiać z przywódcami niektórych państw Unii Europejskiej i Ukrainy na temat rozwiązania kryzysu - powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Stambule doradca przebywającego tam Putina. Planuje się, że tego samego dnia Putin odwiedzi Paryż, choć prezydent Francji Francois Hollande zadeklarował, że może się z nim nie spotkać. 

Hollande potępił "niedopuszczalne" poparcie Putina dla ataków lotniczych w Syrii. Na razie nie jest jasne, czy Putin zamierza być w obu stolicach tego samego dnia.

Wcześniej Kreml poinformował, że kanclerz Niemiec Angela Merkel i Putin uzgodnili kontynuowanie rozmów w sprawie uregulowania konfliktu ukraińskiego w ramach przyjętego w 2014 tzw. formatu normandzkiego, obejmującego przywódców Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy