Reklama

Reklama

Przyznano Pokojową Nagrodę Nobla

Komitet Noblowski w Oslo ogłosił laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Jest nim premier Etiopii Abiy Ahmed Ali.

Abiy Ahmed Ali został wyróżniony za działania na rzecz pokoju z Erytreą. Etiopia i Erytrea w lipcu 2018 roku wznowiły oficjalne stosunki po latach konfliktu, w tym po wojnie o przebieg granic z lat 1998-2000. Abiy Ahmed Ali jest premierem Etiopii od kwietnia 2018 roku. 

Nagroda - także pieniężna w wysokości 900 tysięcy dolarów - zostanie wręczona podczas ceremonii 10 grudnia w Oslo. 

"Z pokoju i pojednania uczynił kluczowe elementy polityki"

Przyznanie Pokojowej Nagrodzie Nobla premierowi Etiopii Abiyowi Ahmedowi Alemu to wyraz uznania jego zasług na rzecz pokoju, jedności i współpracy w kraju i regionie - oceniła kancelaria szefa rządu w Etiopii. 

Reklama

"Odkąd Abiy Ahmed objął polityczne przywództwo w kwietniu 2018 roku, z pokoju, wybaczenia i pojednania uczynił kluczowe elementy polityki realizowanej przez swój rząd" - napisano w komunikacie wydanym po ogłoszeniu decyzji przez Norweski Komitet Noblowski.

Wskazano, że na szczeblu krajowym Abiy nakazał "uwolnienie z więzień dziesiątek tysięcy więźniów politycznych, ogłosił amnestię dla mediów i partii politycznych oskarżonych na mocy ustawy antyterrorystycznej, aby mogły one powrócić z uchodźstwa i pokojowo włączyć się w życie publiczne", a także "poszerzył przestrzeń działania partii politycznych, przyczynił się do pojednania między rywalizującymi grupami, w tym między grupami wyznaniowymi, oraz utworzył komisję pokoju i pojednania".

Wśród dokonań laureata na szczeblu regionalnym kancelaria premiera wymienia przełamanie wieloletniego impasu w relacjach z sąsiednią Erytreą i "zaprzestanie aktów wrogości", które umożliwiło połączenie rodzin i bliskich rozdzielonych przez granicę między państwami.

Postęp w tej dziedzinie przełożył się na wzmocnienie stabilności w regionie, zwłaszcza w Rogu Afryki, oraz na pokojowe przekazanie władzy w Sudanie - zaznaczono.

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla premierowi Abiyowi to "wspólne zwycięstwo wszystkich Etiopczyków" i wezwanie do wspierania pokoju i działań na rzecz dobrobytu kraju.

Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 roku. Zgodnie z zapisem w testamencie jej fundatora Alfreda Nobla powinna trafić do osób działających na rzecz ludzkości i pokoju na świecie. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje