Reklama

Reklama

Przez internet do Boga? Wi-Fi w niemieckich kościołach

Z internetu można już korzystać nieodpłatnie w ewangelickich kościołach Brandenburgii i Berlina. Teraz projektem zainteresował się Kościół katolicki.

Nieodpłatny internet bezprzewodowy w ewangelickich świątyniach Brandenburgii i Berlina spotkał się z zainteresowaniem katolickiej Archidiecezji Berlińskiej. Jej rzecznik Stefan Foerner zapowiedział, że będzie rozmawiał w najbliższym czasie z osobami odpowiedzialnymi za projekt "Godspot", dzięki któremu w pobliżu budowli sakralnych można nieodpłatnie korzystać z dostępu do sieci.

Brandenbursko-berlińsko-łużycka komórka Kościoła ewangelickiego już zadeklarowała gotowość do ekumenicznej współpracy. Jest także w kontakcie z innymi regionalnymi Kościołami ewangelickimi i różnymi organizacjami w Niemczech.

Reklama

"Godspot" dla wiernych i nie tylko

W ubiegłym tygodniu Kościół ewangelicki w Brandenburgii jako pierwszy zdecydował się na wyposażenie około 220 kościołów w bezpłatne hotspoty Wi-Fi. Projekt noszący nazwę "Godspot" realizowany jest m.in. w Katedrze Francuskiej na Gendarmenmarkt w centrum Berlina czy w Kościele Pamięci Cesarza Wilhelma w Berlinie-Charlottenburgu.

Z internetu mogą korzystać zarówno odwiedzający świątynie, jak i zwykli przechodnie. Dostęp do sieci jest bezpłatny. Nie potrzebna jest żadna rejestracja ani logowanie. Do przyszłego roku w darmowy internet mają zostać wyposażone dalsze kościoły, parafie i instytucje kościelne. Celem jest instalacja "godspotów" we wszystkich 3 tys. kościołów i budynków kościelnych w regionie Berlina i Brandenburgii. O bezpieczeństwo sieci zadba osobna firma.

Cyfrowy dostęp do kościoła

Korzystając z "godspotów" użytkownicy trafiają najpierw na stronę internetową zawierającą informacje na temat budynku i wspólnoty wyznaniowej oraz tematy poświęcone wierze i życiu. Stamtąd mogą swobodnie surfować w internecie. Jak informują odpowiedzialni za projekt, oferta nie jest związana z komercyjną reklamą czy udostępnieniem danych osobowych. Ta oferta w niczym nie różni się od bezprzewodowej sieci w domu.

Internetowa oferta jest przełożeniem na świat cyfrowy dotychczasowego dostępu do kościołów - twierdzi Fabian Kraetschmer, kierujący projektem od strony technicznej. - Już od wieków można wejść do budynku kościoła, znajdując tam chwilę wytchnienia bez konieczności bezpośredniego związku z Kościołem - powiedział Kraetschmer.

KNA/Katarzyna Domagała/Redakcja Polska Deutsche Welle 


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje